Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Podľa Wall Street je pokles cien ropy len dočasný

Goldman Sachs patrí medzi najvplyvnejších hráčov na komoditných trhoch. Banka nevylučuje v krátkodobom horizonte ďalší pokles cien ropy, ak makroekonomické údaje sklamú očakávania trhov. Na budúci rok však počíta s návratom cien ropy prinajmenšom na úrovne pred minulotýždňovou korekciou.

Analytici banky totiž predpokladajú, že v priebehu prebiehajúceho roka sa budú fundamenty zhoršovať a ponuka k dopytu dosiahne na začiatku budúceho roka kritický bod, ak Líbya stále nebude vyvážať ropu.

Ceny ropy zaznamenali v uplynulom týždni prudký prepad. Za uplynulý týždeň americká ropa WTI s termínom dodávky v najbližšom mesiaci padla o 16,75 USD (11,55 eura) alebo 14,70 %. V dolárovom vyjadrení to bol historicky najväčší pokles ceny WTI a v percentuálnom vyjadrení najprudší od týždňa skončeného 19. decembra 2008, keď padla až o 26,8 %. Ropa Brent počas uplynulého týždňa zlacnela o 16,76 USD alebo 13,3 %, pričom v dolárovom vyjadrení to bolo tiež najprudšie týždňové zníženie ceny Brentu v histórii.

Príčin je niekoľko. Predovšetkým sú to makroekonomické údaje z USA, ktoré signalizujú spomalenie oživovania najväčšej svetovej ekonomiky. Trh sa tiež obáva, že vysoké ceny ropy pribrzdia ekonomiku a utlmia dopyt. K prudkosti pádu nepochybne prispelo aj posilnenie dolára v dôsledku prehĺbenia dlhovej krízy eurozóny.

Podobný názor ako Goldman Sachs má aj ďalšia americká banka J.P. Morgan, ktorá zvýšila prognózu týkajúcu sa vývoja cien ropy v tomto a budúcom roku. Banka očakáva, že nízka ponuka na trhu preváži nad spomalením ekonomiky.

Analytici J.P. Morgan zvýšili svoju predpoveď týkajúcu sa ceny ropy Brent v 3. kvartáli na 130 USD za barel (159 litrov) zo 108 USD/barel. Aktuálne počítajú, že priemerná cena Brentu tento rok dosiahne 120 USD/barel a nie 110 USD/barel.

J.P. Morgan očakáva, že priemerná cena americkej ropy WTI tento rok dosiahne 109,5 USD/barel. Pôvodne predpokladala, že to bude len 99 USD. Na budúci rok sa Brent bude podľa banky v priemere predávať po 120 USD/barel a WTI po 114 USD/barel.

Analytici banky predpovedajú, že v 3. kvartáli bude na trhu chýbať denne 600.000 barelov, a to dokonca aj v prípade, ak Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zvýši v najbližších mesiacoch ťažbu o 1,2 milióna barelov denne. Vo 4. kvartáli by sa deficit mohol znížiť na 300.000 barelov denne.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,4501 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.