Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
URSO Holjencik Igaz - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
J. Holjenčík
13. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Podľa ÚRSO budú energie lacnejšie, podľa iných porastú

Priemerné náklady na dodávku elektriny pre domácnosti na Slovensku sa majú od začiatku budúceho roka znížiť medziročne o 4,3 %, pri plyne v priemere o 2,6 % a pri dodávke tepla asi o 5 %. Tieto čísla dnes uviedol predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

„Úrad opäť zdôrazňuje, že ide o priemerné hodnoty, ktoré sa môžu v jednotlivých tarifách odlišovať,“ dodal Holjenčík na tlačovom brífingu s tým, že avizovaný pokles nákladov nie je iba dôsledkom situácie na veľkoobchodných trhoch, ale tiež odrazom zreálnenia nákladov na prenos a distribúciu.

„V posledných mesiacoch cena komodity v elektrine aj plyne rastie,“ poznamenal šéf regulačného úradu.

Plyn – pri varení sa ušetrí necelé 1 euro ročne

Čo sa týka nákladov na dodávku plynu, domácnosti s tarifou D1, ktoré ho využívajú len na varenie, ušetria domácnosti oproti tomuto roku sumu 1 euro. Pre ilustráciu – je to cena jednorazovej miestenky vo vlaku. V tarife D2, kde sa plyn používa aj na ohrev vody, má podľa predsedu ÚRSO priemerná úspora nákladov dosiahnuť 19 eur ročne a v tarife D3 asi 24 eur ročne.

Zdroj: ÚRSO

Od začiatku budúceho roka sa však menia tarify za distribúciu plynu. Zatiaľ čo v najnižších skupinách sa to môže prejaviť znížením tejto zložky, väčší odberatelia v domoch a bytovkách si na týchto poplatkoch oproti súčasnosti priplatia.

Elektrina – s namodelovanou záhadnou TPS-kou

Jozef Holjenčík ďalej vysvetlil, že napríklad pri tarife D1, čo sú malé byty so spotrebou do 1000 kWh ročne, ušetrí odberateľ na elektrine v budúcom roku priemerne 31,70 eur. V tarife D2 s jednofázovým pripojením, čo sú štandardné domácnosti so spotrebou do 2300 kWh má byť priemerná medziročná úspora vo výške približne 69 eur. V tarife D5 má priemerná úspora dosiahnuť 104 eur.

Zlacnenie priemernej ceny elektriny pritom mohlo byť podľa regulátora ešte výraznejšie, keby sa do štruktúry koncovej ceny nepremietala tarifa za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá zahŕňa predovšetkým dotovanie výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, kombinovanej výroby elektriny a tepla aj dotovanie ťažby a spaľovania domáceho uhlia.

„Predpokladáme mierny nárast tejto tarify, nakoľko ceny elektriny na svetových trhoch mierne klesli a platí pravidlo, že čím nižšia je cena na trhu, tým vyššia je TPS,“ reagoval Holjenčík na otázku, ako môže úrad vedieť sumu ročných úspor, keď ešte nie je jasná výška tarify, ktorá v roku 2015 tvorila asi 17,31 % koncovej ceny elektriny domácností. Šéf ÚRSO uviedol, že vo vyššie uvedených číslach je už „namodelovaný aj odhad tarify na podporu obnoviteľných zdrojov a ostatných zložiek, označovaných ako bývalá TPS“.

Na otázku o možnej zmene systému podpory obnoviteľných zdrojov predseda ÚRSO poukázal na to, že novelizácia predmetného zákona je v pláne legislatívnych úloh vlády. „Takisto aj samotná Európska únia pripravuje optimalizáciu, tzv. zimný balíček, v ktorom predpokladám, že sa objavia úvahy o zmene systému podpory elektriny z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol dnes Jozef Holjenčík.

Európska komisia spomínaný zimný balík vrátane revízie smernice o OZE predstavila už pred dvoma týždňami – 30. novembra.

Kartami mieša distribúcia

„Upozorňujem, že náklady na spotrebu energií sa môžu meniť v závislosti od dodávateľa, ale aj distribútora,“ poznamenal Jozef Holjenčík.

Pri distribúcii elektriny sa od budúceho roka zásadne mení štruktúra taríf, ktorá má podľa šéfa ÚRSO odrážať reálne spotreby v jednotlivých odberných skupinách. Konkrétne dochádza k zníženiu počtu taríf, do ktorých budú domácnosti preradené, vytvárajú sa úplne nové tarify a menia sa fixné a variabilné zložky ceny distribúcie.

„Odberatelia budú poprehadzovaní do iných taríf. Nevieme ako ich dodávatelia zaradia, resp. ako sa dohodnú s odberateľom, do ktorej skupiny spadnú,“ uviedol predseda ÚRSO.

Združenie dodávateľov energií (ZDE)nedávno upozornilo, že spotrebiteľom na západe Slovenska, ktorí majú vyššie odbery a elektrinu využívajú na kúrenie, sa môže konečný účet zásadne navýšiť.

„V cenovom konaní bolo vydané rozhodnutie s cenou distribúcie pre západ, stred a východ, pričom môžem povedať, že cena distribúcie pre Západoslovenskú distribučnú je približne rovnaká ako v roku 2016,“ uviedol Holjenčík.

Tarifa za distribúciu elektriny vrátane prenosu bola pre tento rok u domácností na západe Slovenska v tarife D2 vo výške 13,784 €/MWh u podnikateľov v tarife C2 na úrovni 26,048 €/MWh. Keďže od budúceho roka sa distribučná tarifa zjednocuje pre domácnosti aj firmy, všetci zaplatia rovnako a to 27,58 €/MWh v tarifnej skupine NN-C1. Domácnosti na strednom a východnom Slovensku naopak v tomto roku platia podstatne vyššiu tarifu za distribúciu elektriny (vrátane prenosu) než na západe a vo výsledku by tak na tejto zložke ceny mali ušetriť.

Celý prehľad a porovnanie distribučných poplatkov nájdete v nasledujúcej tabuľke (klikni pre zväčšenie):

Zradné môžu byť aj ističe

„Je potrebné, aby si odberatelia zvážili či skutočne ich hodnota ističa, resp. rezervovanej kapacity, zodpovedá ich reálnemu odberu a či nestojí za úvahu znížiť túto kapacitu, aby platili menej vo fixnej časti,“ dodal Holjenčík. Domácnostiam preto radí, aby si prekontrolovali kapacitu ističa a aktívne žiadali preradenie do inej tarify zodpovedajúcej ich reálnej spotrebe.

Zdá sa teda, že dodávatelia musia po novom nielen vysvetľovať svojim zákazníkom, prečo majú vyššiu fixnú platbu za distribúciu, ale mali by sa pripraviť aj na zmeny kapacít ističov.

Otázkou ale zostáva, prečo regulátor jednotlivým regionálnym distribútorom schválil tak odlišné platby za odberné miesto. Zatiaľ čo domácnosť na západe Slovenska v skupine NN-C1 zaplatí mesačne za 3-fázový istič 3,9 €, na strednom Slovensku až takmer 8,5 €.

Opozičný poslanec Karol Galek (SaS), ktorý je tvrdým kritikom systému regulácie v slovenskej energetike, uviedol, že kým odberatelia s veľkou spotrebou elektriny majú šancu budúci rok ušetriť, obeťami sa stanú domácnosti alebo prevádzky, kde sa rozhodli ísť cestou zníženia spotreby. „Nové nastavenie cien totiž trestá práve tých, ktorí majú dlhodobo nízku spotrebu, no z pohľadu prevádzky si nemôžu dovoliť znížiť hodnotu ističa. Práve vďaka tejto zmene dôjde napríklad v bytových domoch, kde majú silnejšie ističe trebárs kvôli výťahom, k takmer 7-násobnému nárastu platieb za elektrinu,“ upozorňuje poslanec.

„Rovnako dopadnú chalupári, či domácnosti s nízkou spotrebou. Takto nastavenou cenou sa stráca motivácia ľudí šetriť,“ dodal Galek.

Teplo

Zatiaľ čo 1. decembra ÚRSO avizovalo pokles priemerných nákladov na teplo o 6 %, dnes už šéf regulačného úradu hovoril o medziročnom znížení len o 5 %. Ako tiež priznal, vydaných je zatiaľ 80 % rozhodnutí o cene tepla.

Najväčší vplyv na pokles má podľa Holjenčíka nižšia cena palív a komodít. Najväčší úžitok by tak vďaka poklesu ceny plynu na trhu mali mať tí odberatelia, u ktorých dodávatelia vyrábajú teplo zo zemného plynu.

Naopak domy či podniky, ktoré kúria tepelným čerpadlom, môžu byť kvôli vyššie spomínanej úprave platieb za ističe nemilo prekvapené. Platba za 80 A istič sa niektorým zvýši zo súčasných 115 eur ročne na viac ako 2500 eur.

© Text a foto: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.