Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovské Bohunice - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice - ilustračná foto. Zdroj: (c) SITA / Igor Svítok.
12. augusta 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Podľa ÚJD záťažové testy na atómových elektrárňach spĺňajú plán

Záťažové testy (tzv. stress tests) na slovenských atómových elektrární prebiehajú podľa stanoveného harmonogramu. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR) očakáva budúci týždeň od prevádzkovateľa jadrových elektrární predbežnú správu o výsledkoch záťažových testov. „Potom budeme mať mesiac na to, aby sme posúdili predloženú správu a na jej základe vydali vlastnú predbežnú správu k záťažovým testom. Tento proces sa na konci roka 2011 zopakuje, ale výsledkom bude záverečná správa, ktorú predložíme Európskej komisii,“ spresnil časový harmonogram dozorný orgán. Európska správa o výsledku záťažových testov by mala byť vypracovaná na jar roku 2012.

Záťažové testy sa na Slovensku začali 1. júna tohto roka na základe dohody Európskej komisie a skupiny ENSREG. Testovanie slovenských atómových elektrární, ktoré v týchto dňoch prebieha v závodoch Slovenských elektrární, a. s. (SE), sa realizuje prevažne formou inžinierskych analýz, výpočtov a posudkov. V správe zo záťažových testov sa budú analyzovať mimoriadne externé udalosti ako zemetrasenie, povodne a následky ďalších iniciačných udalostí potenciálne vedúce k viacnásobnej strate bezpečnostných funkcií elektrárne a ich kombinácie. „Posúdi sa schopnosť elektrárne zvládnuť výpadok napájania nad rozsah pôvodného projektu, ako napríklad dlhodobé prerušenie prívodu vody alebo strata elektrického napájania v dôsledku extrémnych klimatických podmienok,“ dodal úrad.

Súčasťou záťažových testov nie je prevencia a zvládnutie následkov úmyselného pádu lietadla na elektráreň. „Pre posúdenie fyzickej jadrovej bezpečnosti, kam patrí aj zhodnotenie nebezpečenstva teroristických útokov, bola na úrovni Európskej únie (EÚ) vytvorená špeciálna pracovná skupina, ktorá sa uvedenou problematikou bude zaoberať. Výsledkom práce tejto skupiny bude správa o fyzickej jadrovej bezpečnosti atómových elektrární, prístupná aj pre verejnosť,“ konštatoval úrad.

Prevádzka slovenských atómových elektrární bola v minulom roku podľa správy ÚJD bezpečná a spoľahlivá. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti možno konštatovať, že jadrové zariadenia v Slovenskej republike boli v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo a bez závažných udalostí, ktoré by viedli k vydaniu príkazu na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora respektíve zastavenie prevádzky atómovej elektrárne,“ uviedol vo svojej správe o stave jadrovej bezpečnosti dozorný orgán.

Na Slovensku sú v súčasnosti prevádzkované štyri jadrové bloky v Atómovej elektrárni Bohunice V2 a Atómovej elektrárni Mochovce. V súčasnosti sa ešte dostavuje tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.