Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Podľa ruských expertov sú správy o hrozbe z Fukušimy neopodstatnené

Ruskí špecialisti na jadrovú energetiku považujú správy o nebezpečenstve hroziaceho v elektrárni Fukušima v Japonsku za zveličené. Závažnosť fukušimskej havárie japonské úrady v utorok zvýšili na úroveň, ktorá až doteraz bola vyhradená len jadrovej havárii v Černobyle pred štvrť storočím.

„Najpravdepodobnejšie sa dianie vo Fukušime najprv výrazne podcenilo a teraz sa kyvadlo zase vychýlilo na druhú stranu a hodnotenie situácie sa zveličuje,“ usúdil Sergej Novikov z ruskej jadrovej agentúry Rosatom v novinách Kommersant. Deje sa tak vraj z politických dôvodov – aby sa nedalo vláde vyčítať, že niečo zamlčuje a že situáciu maľuje na ružovo.

Aj podľa Rafaela Arutjunjana, ktorý je zástupcom riaditeľa ústavu Ruskej akadémie vied pre problematiku jadrovej energetiky, by sa skôr než o množstve rádioaktívnych častíc uniknutých z elektrárne malo hovoriť o dávkach z radiácie, ktoré skutočne zasiahli obyvateľstvo – a sám je presvedčený, že väčšina radiácie zostala v hraniciach Fukušimy a mimo elektráreň unikla „stonásobne“ menšia dávka.

Ani Rosatom nepokladá rádioaktívne znečistenie územia mimo vlastnú elektráreň za závažné. Podľa Novikova maximálne radiačné pozadie v prefektúre, kde sa Fukušima nachádza, odpovedá „prirodzenému pozadiu napríklad na pobreží Petrohradu“ a v Tokiu je radiácia polovičná oproti Moskve. Z hľadiska vplyvu na obyvateľstvo vraj havária vo Fukušime nedosahuje ani štvrtého stupňa, teda má ďaleko do černobyľskej „sedmičky“ a ani záchranári zasahujúci priamo vo Fukušime „neboli zasiahnutí maximálne prípustnými dávkami“. Rosatom očakáva, že v budúcnosti bude hodnotenie havárie v japonskej elektrárni znížené na šiesty stupeň.

Rosatom má veľmi ambiciózne plány výstavby nových jadrových reaktorov v Rusku aj vo svete, ktoré však teraz čelia dôsledkom fukušimskej havárie na verejnú mienku.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.