Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Podľa rozhodnutia ÚRSO TEKO nesprávne účtovalo ceny tepla v Košiciach

„Mesto a mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO), ktorá v Košiciach distribuuje teplo vyrobené v TEKO, boli tie organizácie, ktoré najviac bojovali proti cenovej politike TEKO,“ dodal Lazár. Poukázal na fakt, že na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dalo TEKO ešte v januári návrh na 30 percentné zvýšenie cien tepla. ÚRSO napokon schválilo len 14 percentné navýšenie. Ďalším dôkazom toho, že TEKO chce okradnúť obyvateľov mesta je podľa Lazára skutočnosť, že platnosť rozhodnutia ÚRSO je daná dňom doručenia. „To bolo doručené 30. januára, ale TEKO nám fakturovalo už za celý január o 788.000 eur viac. To sme samozrejme odmietli,“ povedal Lazár ešte 16. februára tohto roku.

Vo štvrtok 19. apríla dostalo mesto dobropis z TEKO, podľa ktorého sa znižuje fakturácia za mesiac január o 800.000 eur. „Dobrou správou je tiež to, že sme to nevybojovali len pre obyvateľov Košíc, ale aj pre všetkých podnikateľov, ktorí sú priamo napojení na tepláreň,“ dodal Lazár a vyhlásil, že ak sa potvrdí, že TEKO postupovalo nesprávne, pravdepodobne bude nasledovať pokuta a strata TEKO za tento rok dosiahne sumu 2,8 milióna eur. Zdôraznil, že TEKO za ostatné roky vykazovalo zisk, ale pod vedením súčasného manažmentu je naplánovaná strata.

Hovorkyňa spoločnosti TEKO Anna Podlesná poskytla TASR vyjadrenie, podľa ktorého sa Lazár na právne nejasnej interpretácii Vyhlášky č. 219/2011 Z. z snaží zachrániť svoju umierajúcu politickú kariéru. „Tento právny spor sa týka výhradne vzťahu medzi spoločnosťami TEKO a TEHO a nebude mať žiadny dopad na ceny tepla, ktoré TEHO účtuje Košičanom,“ uviedla Podlesná.

Dodala, že v pondelok 2. apríla bola spísaná zápisnica, v ktorej ÚRSO uložilo spoločnosti TEKO vykonať opatrenie týkajúce sa fakturácie za dodávky tepla v mesiaci január 2012 v súlade s vyhláškou. „TEKO naďalej trvá na tom, že nepostupovala v rozpore s uvedenou vyhláškou a preto požiadala legislatívno-právny odbor a odbor regulácie tepelnej energetiky ÚRSO o nestranný výklad nejednoznačných častí vyhlášky a metodické usmernenie pre situácie, ktoré v bežnej praxi vznikajú a ktoré vyhláška nerieši,“ pokračovala Podlesná. Zdôraznila tiež, že TEKO je pripravená použiť ďalšie právne možnosti, ktorými bude brániť oprávnenosť svojho postupu pri účtovaní ceny tepla v januári 2012.

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.