Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensky plynarensky priemysel budova bratislava spp mapy.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
21. júna 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Podľa podnetu mala spoločnosť SPP CNG zneužívať svoje postavenie na trhu, prešetrovanie to nepreukázalo

Štátni plynári zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) nezneužívali svoje dominantné postavenie na trhu. Férovú hospodársku súťaž mali kaziť prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti SPP CNG.

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) prijal podnet, podľa ktorého mala spoločnosť SPP CNG zneužívať svoje dominantné postavenie na maloobchodnom trhu predaja alternatívnych palív na báze zemného plynu/metánu (CNG a LNG), a to formou predátorských cien.

Prešetrovanie nepreukázalo, že by na trhu predaja LNG dochádzalo k praktike predátorských cien, PMÚ ho preto zastavil,“ informoval protimonopolný úrad.

Spôsob stanovovania predajných cien

PMÚ prešetroval podnet s cieľom zistiť, či existuje dôvod na začatie správneho konania voči SPP CNG. V rámci prešetrovania zisťoval, ako funguje trh predaja LNG – od nákupu plynu až po jeho predaj konečnému spotrebiteľovi, pričom sa zameral na spôsob stanovovania predajných cien LNG a ich vývoj v čase.

Získavali sme tiež informácie o jednotlivých plniacich staniciach, vývoji objemov predaja LNG a tržieb jednotlivých hráčov na trhu z jeho predaja, podmienkach predaja LNG, spôsobe stanovovania cenníkových cien a poskytovaných zľavách, vývoji nákupných cien LNG, objemoch nakupovaného LNG, vývoji komoditných cien plynu, atď. Zároveň v rámci dostupných údajov sme porovnali ceny LNG na Slovensku a v zahraničí,“ konštatoval PMÚ.

Predátorské správanie

Predátorské správanie je praktikou podnikateľov v dominantnom postavení, ktorí si v určitom časovom úseku za svoje tovary účtujú neprimerane nízke ceny (zvyčajne pod náklady) s cieľom vytlačiť konkurentov z trhu a udržať si svoje postavenie na trhu.

Aby takéto správanie bolo možné pokladať za protisúťažné, je nevyhnutné okrem iného preukázať, či dominant je schopný konkurentov skutočne z trhu vytlačiť,“ konštatoval protimonopolný úrad.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.