Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrova elektraren Dukovany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek
29. mája 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Podľa Pačesovej komisie má byť do 2030 polovica energie z jadra

Správu komisie, ktorá pracuje na aktualizácii štátnej energetickej koncepcie, obdrží v najbližšom čase minister obchodu a priemyslu Martin Kuba (ODS), uviedol český denník Hospodářske noviny (HN).

„Podiel jadra na výrobe elektriny by mal v Česku vzrásť, mohol by dosiahnuť až 50 %,“ povedal pre HN Pačes. Dnes sa pohybuje okolo jednej tretiny. Znamenalo by to teda dostavbu ďalších dvoch blokov Temelína a prípadne jedného v Dukovanoch.

U ostatných zdrojov sa komisia presnejším odhadom podľa tajomníka komisie Hynka Berana bránila a chce, aby koncepcia zostala do istej miery otvorená a mohla reagovať na prípadné zmeny.

Tento prístup je zjavný napríklad v otázke obnoviteľných zdrojov. „V súčasnej dobe si nedokážem predstaviť, že by ich podiel do roku 2030 presiahol 15 %,“ povedal Pačes. Podľa komisie by podpora obnoviteľných zdrojov mala skončiť, akonáhle dosiahne tento podiel.

Kľúčovú otázku prelomenia limitov na ťažbu uhlia chce Pačesova skupina nechať na posúdenie špeciálnej komisii.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.