Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Podľa Iránu OPEC ťažobné kvóty na júnovom zasadnutí pravdepodobne nezmení

„Zníženie produkčných kvót zo strany OPEC si vyžaduje súhlas všetkých členských krajín. Za súčasných podmienok je však nepravdepodobné, že by OPEC ťažobné kvóty upravil,“ povedal minister. Ešte minulý mesiac uviedol, že organizácia by mala produkčné kvóty zredukovať minimálne o 5 %, teda zhruba o 1,5 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov).

Schôdzka OPEC je naplánovaná na 5. júna. Na svojom ostatnom zasadnutí v novembri minulého roka sa organizácia na čele so Saudskou Arábiou napriek poklesu cien komodity rozhodla, že ťažobné kvóty nezníži. Dôvodom bolo udržanie si podielu na ropnom trhu, ktorý by v prípade zníženia produkcie a podpory cien uvoľnila konkurencii zo Spojených štátov.

Na zníženie kvót v tom čase vyzývali najmä chudobnejší členovia OPEC ako Venezuela a Irán, keďže pokles cien im ešte viac zhoršil finančnú situáciu. Teherán má navyše v dôsledku sankcií západných krajín pre jeho jadrový program len obmedzené možnosti exportu. Aj keď na júnovom zasadnutí vo Viedni niektorí členovia organizácie opätovne vyzvú na obmedzenie ťažobných kvót, aj predstavitelia týchto krajín už predbežne počítajú s tým, že sa tak podľa všetkého nestane.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.