Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. marca 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Podiel OZE na spotrebe energie v Únii dosiahol 16,7 percenta

Podľa najnovších údajov Eurostatu dosiahol v roku 2015 podiel energie získanej z obnoviteľných zdrojov 16,7 % na hrubej konečnej spotrebe energie v Európskej únii. Je to takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2004 (8,5 %), odkedy sú tieto údaje dostupné. 

V porovnaní s predošlým rokom narástol podiel zelenej energie až v 22  z celkovo 28 členských štátov EÚ vrátane Slovenska.

V rámci členských štátov zaznamenalo zďaleka najvyšší podiel Švédsko, kde energia z obnoviteľných zdrojov tvorila až 53,9 percentný podiel na hrubej konečnej spotrebe energie. Nasledovali Fínsko (39,3 percenta), Lotyšsko (37,6 percenta), Rakúsko (33 percent) a Dánsko (30,8 percenta). Naopak, najnižší podiel obnoviteľných zdrojov bol zaznamenaný v Luxembursku a na Malte (oba 5 percent), v Holandsku (5,8 percenta), Belgicku (7,9 percent) a vo Veľkej Británii (8,2 percent).

Na Slovensku predstavoval tento podiel 12,9 percenta. Od nášho národného cieľa 14 %  v roku 2020 Slovensko delí len 1,1 percentuálneho bodu. Susedné štáty – Česká republika aj Maďarsko – už svoj cieľ naplnili. Najväčší kus práce v tejto oblasti ešte čaká Holanďanov a Francúzov.

Zdroj: Eurostat

Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie je jedným z hlavných ukazovateľov stratégie Európa 2020. Cieľ na rok 2020 pre EÚ ako celok predstavuje 20-percentný podiel energie z OZE na hrubej konečnej spotrebe energie. Každý členský štát Únie si zároveň sám stanovil vlastný národný cieľ, ktorý berie do úvahy rozdielne východiská členských štátov, ich potenciál v oblasti OZE a ekonomickú výkonnosť.

Obnoviteľné zdroje energie však budú naďalej zohrávať kľúčovú úlohu pri napĺňaní energetických potrieb EÚ aj po roku 2020. Z tohto dôvodu sa členské štáty dohodli na novom cieli v oblasti obnoviteľnej energie, a tým je dosiahnuť podiel minimálne 27 % do roku 2030.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.