Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Podiel obnoviteľných zdrojov na Slovensku dosiahol 7,4 %

O aktuálnom podiele obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe Slovenska informoval TASR generálny riaditeľ sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva Ján Petrovič. Číselné odhady pochádzajú zo zatiaľ predbežných neoficiálnych údajov. Pri predstavovaní Stratégie energetickej bezpečnosti SR koncom septembra 2009 Petrovič hovoril o 5,3 % podiele OZE na celkovej domácej spotrebe energie.

Záväzným cieľom pre Slovensko v oblasti obnoviteľných zdrojov energie do roku 2020 je 14% podiel OZE na hrubej konečnej spotrebe energie. V oblasti podielu OZE v dopravnom sektore je cieľ stanovený na 10% podiel OZE do roku 2020. Podľa vyhlásenia Petroviča pre TASR „je to ambiciózny cieľ. Myslíme si však, že pri správnom nastavení jednotlivých mechanizmov, stimulačných opatrení a pravidiel je to cieľ reálny a splniteľný.“

Ďalšie zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov by sa podľa vyjadrenia Petroviča by malo byť nastavené tak, aby dopady na ceny energií boli únosné. Ak majú OZE dosiahnuť 14% podiel, má sa tak sťať „nákladovo optimálnou metódou“, uzavrel Petrovič.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.