Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Podiel jadra v Česku by sa mal zvýšiť nad 50 %

S rastúcou spotrebou elektriny v krajine by mala pomerne rásť aj výroba elektriny v jadrových elektrárňach. Na konferencii „Strojárstvo 2011: ČR krajina špičkových jadrových technológií“ to uviedol riaditeľ odboru elektroenergetiky MPO Roman Portužák.

V domácnostiach spotreba elektriny neustále stúpa, v priemysle taktiež. „Jadrová energetika v našich podmienkach je odpoveďou. Je bez emisií a stabilná. Uhlie, či už budú alebo nebudú odstránené limity, bude ubúdať, závislosť na dovoze plynu nechceme zvyšovať. Obnoviteľné zdroje v našich geografických podmienkach sú drahé a ich využiteľnosť je 10 až 15 %,“ konštatoval zástupca ministerstva.

Jadrová energetika sa má preto stať nosným piliérom českého energetického mixu. Po dostavbe Temelína sa zvýši podiel jadra na viac než 50 %. „Vláda dala jadrovú energetiku do svojho programového vyhlásenia, prioritou je dostavba Temelínu a to aj po udalostiach vo Fukušime,“ dodal Portužák.

ČR by mala zvýšiť výrobu elektrickej energie aj kvôli situácii v okolitých krajinách. „Pozrime sa okolo Česko. V Nemecku odstavia v roku 2022 jadrové elektrárne. Vznikne tým pomerne značný deficit, ktorý z časti môžu nahradiť veternými farmami na pobreží. Zároveň má však Nemecko značné problémy s prenosom zo severu na juh.“

Ďalšie okolité štáty elektrinu taktiež dovážajú. „Rakúsko dováža 5 miliónov MWh, Maďarsko je deficitné, Slovensko keď dostavia Mochovce, tak bude vybalansované. Dnes je prebytkové jedine Poľsko, ktoré ale vyrába 80 až 85 % z čierneho uhlia,“ uviedol Portužák. „Keby sme si povedali, že nedokončíme Temelín, odstavíme hnedouhoľné elektrárne a teplárne a elektrinu budeme dovážať, tak fyzicky nie je odkiaľ.“

ČR je momentálne po Francúzsku druhým najväčším vývozcom elektrickej energie v Európe. Vývoz elektriny je zhruba 12 miliónov megawatt hodín. Podľa Portužáka je v súčasnosti predčasné hovoriť o výstavbe ďalšej jadrovej elektrárne v Blahutovicích na Novojičínsku. „Určite by nemala byť sprevádzkovaná skôr ako v roku 2040,“ dodal.

Rozhodnutie o výbere dodávateľa pre dostavbu Temelína má padnúť na jar v roku 2013. Dostavba by v tom prípade bola ukončená v roku 2025.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.