Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar spain
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.Com / Port of San Diego (licencia Creative Commons)
29. marca 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Podiel fotovoltaiky na výrobe elektriny v Česku sa mierne zvýšil

Čistá spotreba elektriny v Česku v januári klesla o 2 % na 5,7 TWh. Hrubá výroba elektriny sa znížila takisto o 2 % na 8,36 TWh. Niekoľkonásobne vzrástla výroba v solárnych elektrárňach, jej podiel na celkovej produkcii však je aj naďalej nepatrný.

U veľkoodberateľov, predovšetkým veľkých priemyselných podnikov vzrástla v januári spotreba elektriny o 3 % na 3 TWh. V sektore domácností naopak spotreba klesla o 9 % na 1,6 TWh.

V porovnaní s januárom 2010 výrazne vzrástla výroba energie zo solárnych elektrární, celá rada z nich totiž začala s prevádzkou kvôli výhodnejším podmienkam koncom minulého roka. Tento rok v januári vyrobili solárne zdroje 35 GWh, vlani to bolo len 6,3 GWh. Keďže solárne elektrárne ale vyrábajú elektrinu len za slnečných podmienok, 35 GWh nepredstavuje ani 1 % v januári vyrobenej energie v Česku.

Na vývoz išlo v januári 2 TWh elektriny. Výroba v jadrových elektrárňach vzrástla o 2 %, zatiaľ čo produkcia parných elektrární klesla o zhruba 6 %.

Bilancia elektriny za január 2011 v TWh:

január 2011 január 2010
Hrubý výroba elektriny 8,36 8,48
Hrubá spotreba elektriny 6,82 6,96
Čistá spotreba elektriny 5,69 5,78
Spotreba el. veľkoodberateľov 3,02 2,93
Spotreba el. domácností 1,59 1,74

Zdroj: ERÚ

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.