Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Počet plniacich staníc na CNG by v Čechách čoskoro mohol dosiahnuť stovku

„Do polovice tohto roka by mohlo byť v ČR v prevádzke už okolo stovky plniacich verejných CNG staníc,“ uviedol dnes pre ČTK podpredseda Rady ČPS Jiří Šimek. Celková spotreb CNG bola vlani v Česku zhruba 30 miliónov m3, čo je medziročný nárast okolo 40 %. Šimek odhadol, že celková spotreba CNG v Česku by tento rok mohla vzrásť na 40 mil. m3.

Najväčším predajcom CNG na českom trhu je RWE, vlani predala 5,15 mil. m3 stlačeného plynu. V počte staníc vedú spoločnosti Vemex a strojárenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG). Obe majú 14 plniacich staníc.

Prakticky všetci najväčší predajcovia chcú v rozvoji CNG pokračovať. „Pokiaľ je v Českej republike potenciál pre zhruba 250 CNG plniacich staníc, RWE by chcela vlastniť jednu pätinu,“ uviedol hovorca spoločnosti Martin Chalupská. Dodal, že firma plánuje tento rok otvoriť nové stanice v minimálne šiestich lokalitách.

Ďalších 5 staníc chce otvoriť spoločnosť Vemex, ktorá obdobne ako ostatní počíta so stavbou takzvaných neverejných staníc. „Obracajú sa na nás spoločnosti, ktoré majú svoje flotily CNG vozidiel, a tak staviame aj súkromné stanice v uzatvorených areáloch,“ povedal marketingový riaditeľ firmy Hugo Kysilka.

ČPS upozornil, že v ČR rastie aj počet vozidiel na CNG. K dnešnému dňu je ich 9580, asi o 3000 viac než pred rokom. Podľa údajov automobilového priemyslu tvoria asi desatinu percenta všetkých registrovaných vozidiel v krajine.

Výhodnosť CNG v Čechách oproti tradičný pohonným látkam podporuje aj nižšia spotrebná daň. Tá je od 1.1.2015 do konca roku 2017 na úrovni 0,72 Kč/m3. Pri tradičných palivách je to 12,84 Kč na liter benzínu a 10,95 Kč na liter nafty.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.