Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Počet fúzií a akvizícií v ropnom priemysle v roku 2015 výrazne stúpne

Hlavným dôvodom je pokles ceny ropy na svetových trhoch. Podobná situácia naposledy nastala na prelome rokov 1998 a 1999, keď cena barelu ropy klesla z 20 na 10 USD (9,22 EUR). Vtedajšie zmeny na trhu sformovali súčasných veľkých hráčov – v roku 1998 sfúzovali spoločnosti Exxon a Mobil, v rokoch 1998 až 1999 koncerny BP, Amoco a ARCO, v rokoch 1999 až 2000 firmy Total, Petrofina a Elf a nakoniec v roku 2000 Chevron a Texaco.

Z dnešnej situácie podľa štúdie môžu ťažiť predovšetkým zdravé spoločnosti s dobrým cash-flow. Tie, ktoré prezieravo a vo vhodnú chvíľu začnú s akvizíciami, budú mať značnú konkurenčnú a strategickú výhodu. Väčšina z 30 top-manažérov globálnych hráčov na ropnom trhu, ktorých oslovila A. T. Kearney, si síce nemyslí, že by sa mohla v takej miere opakovať situácia z rokov 1998 až 1999, súčasná neistota na trhu však môže určite vyvolať silnú vlnu akvizícií a fúzií. Cena ropy sa okolo úrovne 50 USD (46,09 EUR) za barel naposledy pohybovala v roku 2009.

Veľká časť obchodov sa podľa štúdie A. T. Kearney zrejme odohrá v Severnej Amerike, kde sú spoločnosti v oblasti hľadania a ťažby ropy a zemného plynu najaktívnejšie. Ťažobné firmy, ktoré sú v ohrození, by sa v tejto situácii mali sústrediť na tzv. core-biznis a ani silnejší hráči by teraz nemali investovať do nových projektov. Pozdržať by sa mali aj hĺbkové morské prieskumy, až pokiaľ ceny ropy opäť nestúpnu.

Ruské spoločnosti podľa štúdie aktívne obchodujú predovšetkým s plávajúcimi ťažobnými loďami, pričom sa v súčasnosti snažia vydobyť si významnejšiu medzinárodnú pozíciu. Veľkým aktuálnym problémom sú však sankcie. Rusko si navyše potrebuje nájsť partnerov pre ďalšiu ťažbu v oblasti Arktídy. Možné akvizície sú tak pre ruské spoločnosti viac než žiadané, pretože firmy sa jednak potrebujú vymaniť zo zložitej geopolitickej situácie a jednak potrebujú modernejšie technológie pre ďalšiu ťažbu.

(1 EUR = 1,0847 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.