Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spp plynari slovensky plynarensky priemysel.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
8. septembra 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Počas zimy by problémy s plynom nastať nemali, potvrdil SPP

Dodávky zemného plynu počas nadchádzajúcej zimnej vykurovacej sezóny by mali byť bezproblémové. V rozhovore pre portál SITA Energetika to potvrdil predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Miroslav Kulla. Štátny podnik SPP pokračuje v diverzifikácii a optimalizácii zdrojovania dodávok zemného plynu.

Aj tento rok sme uzavreli diverzifikačné kontrakty na dodávky plynu s najväčšími medzinárodnými spoločnosťami a v súčasnosti sme tak pripravení pokryť približne 70 % spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja,“ povedal Kulla, podľa ktorého je Slovensko jednou z najpripravenejších krajín pred nadchádzajúcou zimnou sezónou.

Zabezpečené spolupráce

V rámci zabezpečenia diverzifikovaných dodávok plynu SPP tento rok predĺžil spoluprácu so spoločnosťou BP, ktorá zabezpečuje dodávku zemného plynu z ťažobných polí v Severnom mori.

Podobne sme predĺžili spoluprácu aj so spoločnosťou ExxonMobil o dodávky plynu z jej globálneho portfólia. Na obdobie roka 2023 a 2024 sme však uzavreli aj ďalšie diverzifikačné kontrakty na nákup zemného plynu so spoločnosťami Shell, ENI a RWE,“ dodal Kulla.

SPP naďalej odoberá plyn aj od ruského Gazpromu. S dodávkami ruského plynu náš štátny podnik zatiaľ problémy nemá. „Ruský dodávateľ si v súčasnosti plní svoje záväzky v zmysle platného kontraktu,“ dodal Kulla.

Plné plynové zásobníky

Okrem diverzifikovaných dodávok plynu sa bude SPP spoliehať počas zimy aj na plné plynové zásobníky. Aj vďaka teplej zime a úsporám odberateľov ostali zásobníky naplnené na konci minulej zimy na takmer 60 %.

V súčasnosti sú zásobníky na Slovensku naplnené na viac ako 90 % svojej kapacity a počítame s tým, že do začiatku zimy budú naplnené na 100 %. Táto úroveň naplnenosti zásobníka nám dáva veľmi dobrú pozíciu pred ďalšou náročnou zimou 2023/2024,“ doplnil Kulla.

Európa je pripravená na zimnú sezónu, mala byť však podľa Kullu stále zostať obozretná. „Treba priznať, že situácia v dodávkach plynu do Európy nie je ani zďaleka stabilizovaná,“ uzavrel Kulla.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.