Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Počas mrazov sa polovica plynu dodávala domácnostiam zo zásobníkov

„V priemerný zimný deň SPP dokáže pokryť z dennej dodávky od Gazprom export-u len približne 60 % spotreby svojich zákazníkov a zo zásobníkov preto musí vyťažiť zvyšných približne 40 %. V prípade znížených dodávok z Ruska a  extrémnych mrazov, ako v januári a februári tohto roka, čerpanie zo zásobníkov bolo v porovnaní so štandardnými zimnými podmienkami až vo výške 60 % dennej spotreby. Konkrétne v segmente domácností to znamená, že zo zásobníkov sme  denne ťažili vyše 50 % z celkovej dennej spotreby tohto segmentu,“ uvádza spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v stanovisku, o ktoré ju požiadal portál energia.sk.

Za skladovanie domácnosti v roku 2012 neplatia

Hoci je skladovanie zemného plynu v podzemných zásobníkoch kľúčové, náklady s ním spojené sa do konečnej ceny plynu pre domácnosti v roku 2012 nepremietajú. Vyplýva to z rozhodnutia regulačného úradu ÚRSO z decembra 2011. Toto rozhodnutie potvrdila na konci februára 2012 v odvolacom konaní aj Rada pre reguláciu.

Regulátor tvrdí, že odber domácností sa dá pomerne spoľahlivo predvídať a preto si tento segment odberateľov skladovanie nutne nevyžaduje: „Od SPP sme si nechali predložiť informácie o charaktere odberu v jednotlivých mesiacoch, podľa jednotlivých taríf. Z nich vyplýva, že tarifa D1 má počas celého roka absolútne vyrovnaný odber. Je to konštanta. Tarifa D2 má tiež vysoko predikovateľný odber. V tarife D3 sa dá spotreba predikovať podľa bohatých historických údajov. Plynári si môžu na hraničnom vstupnom bode podľa vývoja počasia každý jeden deň nominovať objem zemného plynu, ktorý dodajú domácnostiam. Na čo tam je potrebné skladovanie? Tvrdím, že odber domácností sa dá predikovať s presnosťou na 99 percent,“ povedal v nedávnom rozhovore pre energia.sk Jozef Holjenčík, predseda Rady pre reguláciu.

Regulátor: Výkyvy spotreby kompenzuje vyvažovanie

Holjenčík v rozhovore doplnil, že v prípade výkyvu v odbere disponuje distribútor zemného plynu, ktorým je spoločnosť SPP – distribúcia, plynom určeným na vyvažovanie: „Ak dôjde k skokovému zvýšeniu spotreby, distribučná sieť v rámci vyvažovania sústavy natlačí tento plyn tam, kam treba. Na takúto činnosť má priznané náklady, ktoré sa zohľadňujú domácnostiam v rámci ceny za distribúciu. Ak občania toto platia v rámci distribúcie, ja mám uznať, aby za rovnakú službu platili druhýkrát aj v cene za komoditu?,“ kladie si otázku šéf regulačnej rady.

Náklady na skladovanie plynu pre segment domácností Slovenský plynárenský priemysel jednoznačne nepreukázal, zdôraznil v rozhovore Holjenčík a dodal: „Dodávateľ Slovenský plynárenský priemysel, a.s. má právo uzatvoriť takúto zmluvu. Všetky domácnosti môže zlúčiť ako jedného virtuálneho zákazníka, pre ktorého uzavrie zmluvu o skladovaní. Na druhej strane však pripomínam to, čo som už povedal – domácnosti skladovať zemný plyn nepotrebujú.“

V diskusii o potrebe skladovať zemný plyn pre domácnosti vstupuje podľa SPP rozdiel medzi charakterom dodávok od spoločnosti Gazprom export a charakterom odberu domácností: „Dodávky plynu od spoločnosti Gazprom export, tak ako od iných producentov plynu sú viac menej celý rok stabilné. Naopak spotreba našich zákazníkov vrátane segmentu domácnosti výrazne kolíše v závislosti od vonkajšej teploty.“ V praxi to znamená, že mimo vykurovacej sezóny je objem dovozu plynu väčší ako spotreba, preto sa do podzemných zásobníkov vtláča, aby sa následne počas zimy mohol ťažiť, keď je objem dovozu menší ako denná spotreba. Tým sa vyrovnávajú rozdiely medzi dovozom a spotrebou tak, aby mohla každá domácnosť odobrať toľko komodity, koľko aktuálne potrebuje.

Zemný plyn určený na vyvažovanie distribučnej siete so zemným plynom, ktorý je určený na konečné spotrebovanie v domácnosti, nesúvisí, tvrdí v stanovisku pre energia.sk SPP: „Ak by dodávateľ v niektorom dni nedodal do siete potrebné množstvo plynu, prevádzkovateľ distribučnej siete túto odchýlku síce vyrovná, ale táto služba je spoplatnená a vyvolávala by za každý takýto deň ďalšie náklady, ktoré sú z pohľadu dodávateľa významné. Úlohou prevádzkovateľa distribučnej siete nie je nahradiť povinnosti dodávateľa plynu zabezpečiť dostatočné kapacity a množstvá plynu pre svojich zákazníkov.“

SPP – distribúcia ako prevádzkovať distribučnej siete zodpovedá zo zákona, aby každá domácnosť dostala dostatok zemného plynu, ale „túto osobitnú zákonnú povinnosť plní v prípade stavu núdze“. Distribučná sieť disponuje vlastnými kapacitami pre vyvažovanie siete, tie však nie sú určené na vytváranie skladovacej kapacity dodávateľa. Ak by distribučná spoločnosť využívala plyn na vyvažovanie i nad rámec vyvažovania, hrozilo by, že v prípade núdze by nemala kapacity na pokrytie krízovej situácie.

Náklady na skladovanie plynu legislatíva pozná

Náklady na skladovanie zemného plynu by mali byť súčasťou koncovej ceny pre domácnosti aj podľa legislatívy. Takto to definuje aj vyhláška ÚRSO č. 216/2011, §17 ods.(4): „Maximálna cena za dodávku plynu pre domácnosti obsahuje a) náklady na nákup plynu pre domácnosti [..] b) náklady na prístup do prepravnej siete a prepravu [..] c) náklady na prístup do distribučnej siete a distribúciu [..] d) náklady na uskladňovanie plynu [..] e) náklady obchodnej činnosti dodávateľa [..] f) primeraný zisk z dodávky plynu pre domácnosti.“ Vzorec, ktorým sa určuje maximálna cena za skladovanie plynu pre domácnosti, definuje §18 ods.(5) rovnakej vyhlášky.

Portál energia.sk požiadal SPP aj o stanovisko k otázke, či firma má alebo nemá uzatvorenú samostatnú zmluvu, prostredníctvom ktorej nakupuje skladovacie kapacity v podzemných zásobníkoch výlučne pre domácnosti: „Príslušné právne predpisy neukladajú SPP povinnosť – a dokonca to legislatíva ani neumožňuje – uzatvárať zmluvy o uskladnení plynu pre konkrétneho odberateľa resp. segment. Zmluvy o skladovaní plynu uzatvára dodávateľ bez špecifikácie konkrétnych zákazníkov, pre ktorých tieto služby nakupuje. SPP predložil v cenovom konaní výpočet nákladov na skladovanie plynu na účely zabezpečenia dodávky plynu pre domácnosti tak, ako to požaduje príslušná cenová vyhláška, resp. v zmysle požiadaviek regulátora. Pri alokácii nákladov na skladovanie pre domácnosti postupuje SPP v súlade s príslušnými právnymi predpismi a pravidlami pre rozvrhovanie aktív a pasív, v ktorých je popísaný presný spôsob, ako sa majú takéto spoločné náklady alokovať na jednotlivé segmenty (tieto Pravidlá schvaľuje ÚRSO.).“

S ohľadom na veľkosť zákazníckeho portfólia dominantného dodávateľa (1,3 mil. domácností) sa „náklady na prenájom ročne pohybujú na úrovni niekoľkých desiatok miliónov eur.“ SPP dodáva, že skladovanie komodity je „nevyhnutným a štandardným nástrojom využívaným aj v iných krajinách v Európe“.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.