Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slováci začali počas koronakrízy viac meniť svojho dodávateľa energií
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
6. septembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Počas koronakrízy začali Slováci viac meniť svojho dodávateľa energií

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, v minulom roku switching dosiahol pri elektrine úroveň 3,1 %, keď dodávateľ elektriny sa zmenil u necelých 79-tisíc odberných miest. Rok predtým zaznamenal regulátor zmenu dodávateľa elektriny u zhruba 65-tisíc odberných miest (switching 2,5 %).

Menej menia dodávateľa elektriny domácnosti ako firmy. Kým pri zmene dodávateľa u odberného miesta v domácnostiach bol vlani switching 2,8 %, pri odberných miestach mimo domácností bol na úrovni 4,7 %.

Slováci v minulom roku viac menili aj dodávateľa zemného plynu. Switching pri plyne bol vlani 3,55 %, keď dodávateľ plynu sa zmenil u viac ako 54-tisíc odberných miest.

Rok predtým bol switching na úrovni 3,44 %, dodávateľ plynu sa zmenil u 52-tisíc odberných miest. Pri zmene dodávateľa plynu sú podobne ako pri elektrine odvážnejší veľkoodberatelia, u ktorých bol vlaňajší switching na úrovni zhruba 25 % a u stredných odberateľov 17 %.

V medziročnom porovnaní rokov 2020 a 2019 evidujeme takmer dvojnásobný počet zmien dodávateľa plynu v kategórii veľký odberateľ a stredný odberateľ, kde vyšší odber plynu v týchto segmentoch trhu s plynom, ktoré nepodliehajú cenovej regulácii je jednoznačným dôvodom vyrokovania lepšej ceny za dodávku plynu u nového dodávateľa plynu,“ konštatoval regulačný úrad.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.