Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Platenie energie pomoc ceny elektrina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
8. septembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Počas augusta mali najdrahšiu elektrinu v Ríme a najlacnejšiu v Osle

Naopak najnižšia cena bola v Belehrade, Budapešti a Podgorici. V Bratislave bola cena elektriny deviata najnižšia. Vyplýva to zo štúdie rakúskeho regulačného úradu Energie-Control, maďarského regulátora MEKH a výskumnej a poradenskej spoločnosti VaasaETT.

Štúdia ukázala, že nominálne ceny elektriny boli v krajinách strednej a východnej Európy (CEE) väčšinou nižšie ako priemer za všetky sledované štáty. Len Praha, Riga a Tallinn mali v rámci CEE vyššiu cenu elektriny ako bol celoeurópsky priemer.

Podľa parity kúpnej sily však mali v auguste najlacnejšiu elektrinu Oslo, Bern, Valletta a Belehrad. V Bratislave bola desiata najlacnejšia. Najdrahšiu elektrinu podľa parity kúpnej sily mali Rím, Londýn a Praha.

Európske metropoly

V prípade zemného plynu bola v rámci 28 európskych metropol v auguste najvyššia nominálna cena v Amsterdame, ktorá bola viac ako dvakrát vyššia oproti celoeurópskemu priemeru. Druhá najvyššia nominálna cena plynu bola v Kodani a tretia v Štokholme. V Prahe bola deviata najvyššia.

V Bratislave bola augustová nominálna cena plynu tretia najnižšia po Budapešti, Belehrade a Záhrebe. Piata najnižšia bola vo Varšave. Podľa parity kúpnej sily bol v auguste najlacnejší plyn v Budapešti, Belehrade a Bratislave. Najdrahší bol v Sofii, Amsterdame, Aténach a Prahe.

Ceny energii

Štúdia ďalej ukázala, že nominálna cena elektriny pre domácnosti v hlavných mestách štátov Európskej únie v auguste medziročne v priemere stúpla o 54 percent a cena plynu sa zvýšila o 110 percent.

Podľa výsledkov štúdie trh tvoril viac ako 60 percent ceny elektriny a plynu a národné fiškálne a regulačné prvky boli zodpovedné za zvyšných necelých 40 percent ceny prostredníctvom distribučných taríf, daní z energií a dane z pridanej hodnoty.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.