Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf burza - pixabay
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
19. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Pobočka ÚRSO v Martine to má u Jahnátka nahnuté

Nový šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek nie je spokojný s prácou Odboru monitoringu a analýz so sídlom v Martine. „My si chceme ten analytický odbor trošku prispôsobiť iným potrebám. Musia oveľa aktívnejšie vstupovať do budúcej cenotvorby. To, čo sledujú teraz síce je dôležité, ale regulačný úrad je hodnotený predovšetkým na základe toho, aké ceny ponúkne odberateľom. Tu nemáme od nich také podklady, aké by sme predpokladali,“ povedal Jahnátek na nedávnom hospodárskom výbore.

Sťahovanie do Bratislavy?

O vysvetlenie, ako by v praxi malo vyzerať „prispôsobenie iným potrebám“ sme požiadali samotný ÚRSO. Podľa hovorcu úradu čakajú odbor zmeny s cieľom zefektívniť jeho činnosť. Z organizačného poriadku mu bude vyplývať povinnosť, aby zásadnejšie vstupoval do procesu verifikácie údajov v rámci cenotvorby, vďaka čomu sa má zlepšiť preverovanie údajov v rámci cenových návrhov. „Kvôli optimalizácii rozhodovacích procesov a intenzívnejšej internej komunikácii tiež ÚRSO uvažuje o presťahovaní Odboru monitoringu a analýz z Martina do Bratislavy,“ potvrdil pre náš portál Radoslav Igaz, hovorca ÚRSO.

Odbor strategických analýz ÚRSO vznikol v roku 2007. Neskôr sa premenoval na Odbor regulácie kvality a analýz, teraz je funguje ako Odbor monitoringu a analýz. Jeho úlohou je pripravovať expertné materiály, ktoré slúžia ako podklady v rozhodovacích procesoch regulácie. V popise aktivít má napríklad zber dát od regulovaných subjektov, monitoring medzinárodných trhov, búrz a finančných trendov. Vlani zamestnával ÚRSO v Martine 26 pracovníkov. 

Nová éra ÚRSO, nová štruktúra

Po nástupe Jahnátka do čela ÚRSO sa zmenila organizačná štruktúra úradu. Od prvého augusta vznikli na úrade dve veľké sekcie. Odbor monitoringu a analýz patrí do sekcie ekonomiku a riadenia, ktorej generálnym riaditeľom  sa stal Štefan Palko. Sekcii cenovej regulácie šéfuje Slávka Jánošíková,  ktorá v minulosti pôsobila ako poslanecká asistentka nového predsedu ÚRSO.

Jahnátkova kritika analytického odboru prichádza v čase, keď sa ÚRSO snaží nájsť spôsob, ako sa vyhnúť očakávanému zdraženiu elektriny pre regulované subjekty. Cena komodity na burze medziročne vzrástla o takmer 5 EUR/MWh. Nepriaznivý vývoj kľúčového fundamentu by mohol úrad vykompenzovať. Jahnátek nedávno naznačil, že prehodnocuje výšku poplatkov za prenos a distribúciu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.