Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
15. februára 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Pobaltské krajiny chcú byť súčasťou elektrickej siete EÚ

Premiéri troch pobaltských krajín vyzvali v spoločnom liste Európsku úniu, aby im pomohla v snahe začleniť ich elektrickú sieť do prenosovej sústavy členských krajín únie. Brusel už poskytol financie na štúdiu o realizácii spojenia a sľúbil, že ukončí „energetickú izoláciu“ Litvy, Lotyšska a Estónska.

Pobaltské krajiny majú len jednu priamu prípojku na energetický systém EÚ. Ide o prepojenie Estónska na elektrickú sieť Fínska. Litva chce do roku 2016 vybudovať aj spojenie so Švédskom a Estónsko druhú prípojku na fínsku elektrickú sieť.

Prepojenie na rozvodovú sústavu EÚ je možné zabezpečiť aj cez Litvu do Poľska. Na plánoch tohto projektu sa už začalo pracovať.

Rusko je jediným dodávateľom plynu do pobaltských republík a hlavným dodávateľom elektrickej energie do regiónu od konca roka 2009. Vtedy musela Litva odstaviť zastaranú jadrovú elektráreň Ignalina, čo bola jedna z podmienok v prístupovom procese krajiny do EÚ.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.