Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. novembra 2015 Jadrová energia od Energia.skTASR

Po útokoch v Paríži posilnili vo Francúzsku bezpečnosť jadrových elektrární

EDF prevádzkuje vo Francúzsku 58 atómových reaktorov v 19 jadrových elektrárňach. V tomto type elektrární sa vyrobia približne tri štvrtiny elektrickej energie spotrebovanej vo Francúzsku.

Generálny riaditeľ EDF Jean-Bernard Levy dnes vo vysielaní televízie France 2 uviedol, že vo všetkých atómových elektrárňach prevádzkovaných EDF platí stav mimoriadnej ostražitosti.

Levy pripomenul, že maximálna ostražitosť platí v nukleárnych elektrárňach vo Francúzsku už od januárových útokov v Paríži a okolí, pri ktorých islamistickí radikáli zabili 17 ľudí vrátane členov redakcie satirického týždenníka Charlie Hebdo a zákazníkov obchodu s kóšer tovarom.

Levy spresnil, že EDF robí sústavnú kontrolu zamestnancov jadrových elektrární, a to interných aj externých, ako aj uchádzačov o zamestnanie, pričom sa skúmajú aj ich rodinné pomery a okruh známych. Dodal, že vlani takto preverili 43.000 zamestnancov. Doplnil, že u zmluvných zamestnancov sa takéto hĺbkové kontroly konajú raz ročne, u stálych zamestnancov najmenej raz za tri roky. Okrem toho existuje aj mechanizmus systematickej kontroly, pomocou ktorej je možné zachytiť atypické prejavy správania a konania zamestnancov.

EDF však podľa Levyho nemá prístup k spisom typu S, ktoré francúzske tajné služby vedú na osoby podozrivé z radikalizácie alebo zo sympatií k islamizmu.

Takto sledovaných osôb je vo Francúzsku okolo 10.000. Podľa magazínu Le Journal du dimanche (JDD) sa fenomén radikalizácie týka aj zamestnancov atómových elektrární EDF. Magazín citoval nemenovaného vládneho úradníka, podľa ktorého z tohto dôvodu dostáva výpoveď v priemere každý týždeň jeden zamestnanec jadrovej elektrárne vo Francúzsku.

Advokát Sylvain Niel v tejto súvislosti pre France 2 uviedol, že z pohľadu pracovného práva náboženská radikalizácia nesmie byť motívom na prepustenie zo zamestnania, a to ani v prípade, že je na dotyčnú osobu tajnou službou DGSI vedený spis typu S.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.