Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Po rokoch strát vykázal vlani český Unipetrol zisk

„Za rok 2015 spoločnosť Unipetrol dosiahla mimoriadny prevádzkový zisk na úrovni takmer 11 miliárd Kč. Podarilo sa nám využiť priaznivé makroprostredie, najmä veľmi dobré rafinérske aj petrochemické marže,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. Ako uviedol analytik BH Securities Petr Hlinomaz, ak by nedošlo v auguste k havárii, mohol byť čistý zisk pravdepodobne ešte asi o 1,5 až 1,7 miliardy Kč vyšší.

Po niekoľkodňovom požiari v Záluží stála v auguste celá petrochemická výroba, v menšom rozsahu pracovala rafinéria. Spoločnosť odhaduje, že od poisťovne by mohla získať späť náklady na opravu škody na majetku vo výške 4,1 miliardy Kč, ušlý obchodný zisk v minulom roku 2,4 miliardy Kč a ostatné prevádzkové náklady vzniknuté v súvislosti s požiarom vo výške 156 miliónov Kč.

Unipetrol je od roku 2005 súčasťou poľskej skupiny PKN Orlen, najväčšieho spracovateľa ropy v strednej Európe. Orlen drží v Unipetrole 63-% podiel. Ďalších 23,7 % akcií vlastní spoločnosť Paulinino Limited, za ktorou stojí česko-slovenská finančná skupina J&T. Zvyšok držia investičné fondy a ďalší menšinoví akcionári.

V januári podpísal Unipetrol zmluvu s rakúskou OMV o prevzatí 68 čerpacích staníc. Celkovo ich tak v Česku bude mať viac než štyri stovky.

(1 EUR = 27,021 CZK)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.