Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Po predchádzajúcom poklese ceny ropy stagnujú, cena Brentu sa drží pod 47,4 USD

K nervozite na trhoch v pondelok prispela najmä Čína, ktorá oznámila, že zisky jej priemyselných podnikov klesli v auguste medziročne o 8,8 %. To je najvýraznejší pokles za posledné štyri roky. Od januára do konca augusta predstavoval pokles ziskov priemyselných podnikov 1,9 %. V najväčšej miere klesli zisky ťažobného sektora. Za 8-mesačné obdobie dosiahol pokles v tomto odvetví až 57,3 %.

Navyše, očakáva sa, že produkcia ropy v Rusku dosiahne tento rok 526 miliónov ton. To je o milión ton viac než v minulom roku, čo naznačuje, že ako členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), tak ani Rusko neplánuje v ťažbe poľaviť.

Na druhej strane trhy čiastočne podporila prognóza, že zásoby ropy v kľúčovom americkom ropnom uzle Cushing v Oklahome klesli v minulom týždni o vyše milión barelov (1 barel = 159 litrov). Výsledkom je stagnácia ceny WTI a len minimálny pohyb ceny v prípade ropy Brent.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v novembri dosiahla do 5.43 h SELČ 47,37 USD (42,41 eura) za barel, čo oproti pondelkovej uzávierke znamená pokles o tri centy. V pondelok ale zaznamenala pokles o 1,26 USD. Cena americkej ľahkej ropy WTI sa v porovnaní s pondelkovou uzávierkou, keď klesla o 1,27 USD, nemenila a zotrvala na úrovni 44,43 USD/barel.

(1 EUR = 1,1170 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.