Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dvojnásobný exminister hospodárstva a pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dvojnásobný exminister hospodárstva a pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Foto: SITA/Diana Černáková
8. júna 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Po odvolaní Jahnátka z čela Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ho povedie podpredseda Kubala

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca úradu Radoslav Igaz, v zmysle zákona o regulácii v sieťových odvetviach, v čase neprítomnosti, alebo ak nie je vymenovaný predseda úradu, zastupuje ho v rozsahu jeho práv a povinností podpredseda úradu.

„Porada vedenia úradu schválila návrh odchádzajúceho predsedu, aby jeho povinnosti, do vymenovania nového predsedu, prevzal JUDr. Milan Kubala, PhD.,“ dodal Igaz.

Nespĺňal podmienky

Vláda odvolala Ľubomíra Jahnátka z čela Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Podľa predloženého materiálu totiž pri svojom menovaní nespĺňal zákonné podmienky stanovené na výkon funkcie predsedu úradu, úrad pod jeho vedením nekonal nezávisle a problematické je aj pôsobenie jeho syna v spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska.

Jahnátek bol vo vládach Roberta Fica minister hospodárstva, ako aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Do čela regulačného úradu ho zvolili v júli 2017. Túto funkciu mal vykonávať až do roku 2023.

Nezákonné postupy

„Výkon pôsobnosti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví pod vedením súčasného predsedu prof. Ing. Ľubomíra Jahnátka, CSc. vykazuje v niektorých veciach tiež znaky nezákonného postupu, ktoré môžu v budúcnosti viesť k zodpovednosti štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a súvisiacej právnej zodpovednosti členov vedenia úradu (napríklad niekoľkoročná nečinnosť úradu pri identifikácii daňových a odvodových nedoplatkov výrobcov elektriny s právom na podporu, medializácia výšky tarify za prevádzkovanie systému na rok 2020 ešte pred predložením podkladov zo strany regulovaného subjektu OKTE, a.s.),“ uvádzalo sa v návrhu na odvolanie.

Množstvo prešľapov

Ako po štvrtkovom rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, vďaka odvolaniu Ľubomíra Jahnátka splnila vláda prvý predpoklad k zabezpečeniu naozaj nezávislého a odborného fungovania Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

„Pán Jahnátek bol všetko iné, len nie nezávislý,“ vyhlásil. Podľa neho urobil mnoho prešľapov, ktoré nie sú zlučiteľné s riadnym výkonom funkcie.

„Dochádzalo k takým rozhodnutiam, že mám podozrenie, že tam bola korupcia,“ doplnil s tým, že ak nové vedenie narazí na trestnoprávne konanie, očakáva, že vyvodí aj trestnoprávnu zodpovednosť vo forme podania trestného oznámenia. Škody údajne vznikli miliónom spotrebiteľov, keďže mohli platiť nižšie ceny za energie. Samotný Ľubomír Jahnátek označil svoje odvolanie za nezákonné.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.