Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Po JE Dukovany sa preverujú kontroly potrubí aj v Temelíne

Drábová je podľa novín na ČEZ „naozaj naštvaná“. Už skôr uviedla, že v Dukovanoch možno boli kontroly bezpečnosti zámerne zanedbané. Pri previerke dokumentácie sa našli chyby v röntgenových snímkach potrubia, ktoré majú odhaliť prípadné netesnosti. Jadrový úrad uviedol, že pochybenia sa našli na obrázkoch z jadrovej aj nejadrovej časti elektrárne, bezpečnosť ale podľa Drábovej priamo neohrozujú. V dvoch blokoch Dukovan sa však potrubie kontroluje nanovo, preto sú odstavené.

Preventívne sa kontroluje aj dokumentácia v druhej českej atómovej elektrárni. „Aj v Temelíne sa našlo niekoľko nepresvedčivých snímok. Sú na potrubí, ktoré je buď možné preröntgenovať bez nutnosti odstavovať, alebo nie sú tak významné, aby si odstavenie vynútili, a preröntgenovanie počká na riadnu odstávku,“ povedala Drábová pre české HN-ky.

Podľa hovorcu ČEZu sa v Temelíne robia kontroly zvarov aj ultrazvukom. Navyše tam kontroly robila iná firma ako v Dukovanoch.

ČEZ chce, aby okolnosti uskutočnenia nekvalitných kontrol zvarov v Dukovanoch preverila polícia. V polovici novembra podal podnet na prešetrenie štátnemu zastupiteľstvu, ktoré ho má posunúť polícii. Tá by potom mala začať trestné konanie. Šéf ČEZu Beneš tiež oznámil, že firma pravdepodobne zmení súčasný spôsob údržby jadrových elektrární a väčšiu časť prác si bude robiť sama.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.