Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Urad jadroveho dozoru mochovce.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
18. augusta 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Po inšpekcií sa zistila bezpečnosť aj spoľahlivosť prevádzky jadrových zariadení spoločnosti JAVYS

Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR vydal pre spoločnosť 30 rozhodnutí a inšpektori vykonali 18 inšpekcií. „Všetky technologické zariadenia našej spoločnosti boli prevádzkované v súlade s predpísanými limitmi a podmienkami pre bezpečnú prevádzku, pričom sa na jadrových zariadeniach nevyskytla žiadna udalosť podliehajúca hláseniu dozorným orgánom,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Evidencia a kontrola

Inšpektori sa zamerali na kontrolu dodržiavania podmienok jadrovej bezpečnosti, na činnosti súvisiace s nakladaním s rádioaktívnymi odpadmi (RAO), na dodržiavanie podmienok jadrovej bezpečnosti a požiadaviek dozoru pri preprave RAO a jadrových materiálov.

Inšpektori ÚJD, MAAE a Euratom vykonali v prvom polroku v našej firme jednu inšpekciu zameranú na evidenciu a kontrolu jadrových materiálov v Medzisklade vyhoretého jadrového paliva,“ dodala Žiaková.

Bez pracovného úrazu

V oblasti bezpečnosti pri práci nebol v prvom polroku registrovaný žiaden pracovný úraz zamestnancov JAVYS a v oblasti požiarnej ochrany nebol v jadrových zariadeniach zaznamenaný žiadny požiar.

Kolektívna efektívna dávka pracovníkov všetkých jadrových zariadení a dodávateľov bola nízka, ani u jedného z pracovníkov sme nezistili prekročenie autorizovaných ani interných limitov ožiarenia. Vplyv prevádzky jadrových zariadení JAVYS na okolité životné prostredie bol minimálny a pod hodnotami určenými dozornými orgánmi,“ konštatovala Žiaková.

Úložisko rádioaktívnych odpadov

V oblasti nakladania s rádioaktívnymi odpadmi firma JAVYS okrem iných činností uložila na Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov 103 vláknobetónových kontajnerov so spracovaným a následne upraveným RAO.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia Slovenska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.