Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrove reaktory
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ TVA Web Team (licencia Creative Commons)
4. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Po exporte uhľovodíkov chce byť Moskva i lídrom v predaji jadra

Rusko sa chce stať globálnym producentom jadrového paliva a jadrových energetických zariadení. Štátny koncern Rosatom aktuálne stavia 15 reaktorov po celom svete, z toho 5 v zahraničí. Je to intenzívnejšia aktivita, než akú v tomto sektore vyvíja iná nadnárodná jadrová spoločnosť. Rosatom by mal v blízkej dobe spustiť výstavbu ďalších reaktorov v zahraničí, informuje agentúra Bloomberg.

Rosatom 26. septembra oznámil, že získal od Číny kontrakt na dodávku dvoch ďalších reaktorov. Iné dva tam v súčasnosti už stavia. „Čína v súčasnosti ani nie je našou prioritou, keďže máme rozsiahlejšie partnerstvá v Indii, Turecku a v budúcnosti plánujeme aj vo Vietname,“ uviedol šéf koncernu Sergej Kirijenko na okraj nových kontraktov v Číne.

Jadrový sektor sa rozrastá najmä v rozvíjajúcich sa krajinách

Najviac reaktorov si objednávajú rozvíjajúce sa krajiny. Okrem iného je to spôsobené i faktom, že jadrová energia je vo vyspelých krajinách politickou témou a spornou otázkou.

Druhým dôvodom je, že Rosatom dokáže ponúknuť vysoko konkurencieschopné riešenia – podľa OECD stojí výstavba 1.000-megawattovej elektrárne s ruským dizajnom v priemere 2,11 mld. eur, čo je o 20 – 50 % menej, než za koľko stavajú elektrárne západní konkurenti Rosatomu.

Expert: Ruský jadrový dizajn je bezpečný

Ruský jadrový dizajn prešiel od černobyľskej havárie zásadnými zmenami a dnes je technológia Rosatom-u rovnako bezpečná ako produkty jej konkurencie, tvrdí Mark Hibbs z Carnegieho nadácie, expert na jadrovú energetiku: „Konštrukcia jadrových reaktorov, ktoré ponúkajú svetu, je v podstate rovnaká ako reaktorov ponúkaných kýmkoľvek iným.“ Dodáva však, že v niektorých krajinách sú tí, ktorí rozhodujú o stavbe elektrární, „z toho komerčne aj politicky pomerne nervózni“.

Rosatom = bývalé ruské ministerstvo pre jadrovú energiu

Sergej Kirijenko si za svoju prioritu určil export ruských jadrových technológií do zahraničia v roku 2005, kedy bol vymenovaný za ministra pre jadrovú energiu. Ministerstvo sa pod jeho vedením neskôr v roku 2008 pretransformovalo na štátnu spoločnosť.

Šéf Rosatomu, ktorý bol okrem iného i krátko premiérom v čase prezidentovania Borisa Jeľcina, chce v najbližších 20 rokoch zvýšiť ročné tržby koncernu z terajších 17 mld. dolárov na viac ako 50 mld. dolárov.

Zákazky pre Rosatom zháňa vláda v Kremli. Predaj dvoch reaktorov Indii vlani v marci spečatila návšteva ruského premiéra Vladimira Putina v Naí Dillí. Kontrakt s Čínou sa teraz v septembri podpísal v Pekingu v ten istý deň, kedy sa Rusko dohodlo na dodávkach plynu do Číny.

Rosatom je jediná firma, ktorá svojim klientom likviduje vyhoreté palivo

Navyše, podľa World Nuclear Association, Rosatom je jediným predajcom reaktorov, ktorý je ochotný od svojich zákazníkov zobrať späť použité jadrové palivo.

Na trh s jadrom vstupuje ešte lacnejšia firma, Rosatom sa pripravil

Najväčším rivalom Rosatomu sa môže stať juhokórejský štátny energetický monopol Korea Electric Power (KEPCO). Reaktory, ktoré buduje v Južnej Kórei, sú podľa OECD asi o tretinu lacnejšie než reaktory Rosatomu. Spoločnosť KEPCO tento rok uzavrela svoj prvý zahraničný kontrakt na dodávku 4 reaktorov emirátu Abú Zabí. Jeho hodnota predstavuje 20 mld. amerických dolárov.

Sergej Kirijenko sa na príchod konkurencie pripravil a počíta i naďalej s nárastom ruského exportu. V júni Rosatom kúpil za 610 mil. dolárov kontrolný podiel v kanadskej spoločnosti Uranium One, aby mal k dispozícii dostatok jadrového paliva pre svojich zákazníkov. S nemeckým koncernom Siemens, ktorý by mal dodávať Rosatomu turbíny pre elektrárne, založil spoločnú firmu. Ruská spoločnosť okrem toho pripravuje nové produkty, ako sú reaktory novej generácie, uzatvára Bloomberg.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.