Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2017 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

PMÚ: Úrad schválil koncentráciu EP Industries a SES Tlmače

Úrad podľa Oľšavskej nezistil negatívne dosahy koncentrácie vyplývajúce z prepojenia predmetných služieb na dodávku kotlov. „Po vyhodnotení predložených podkladov a informácií, dospel úrad k záveru, že posudzovaná koncentrácia značne nenaruší účinnú súťaž na relevantnom trhu, najmä v dôsledku vytvorenia alebo posilnenia dominantného postavenia,“ priblížila.

Spresnila, že pokiaľ ide o štruktúru samotnej transakcie, úrad nesúhlasil s argumentáciou spoločnosti EPI týkajúcou sa momentu vzniku predmetnej koncentrácie a ako právny titul koncentrácie určil rozhodnutie mimoriadneho valného zhromaždenia spoločnosti SES, ktoré sa konalo 30. septembra 2016 a na ktorom sa rozhodlo o zvýšení základného imania spoločnosti SES, v spojení s vyhlásením upisovateľa EPI.

Doplnila zároveň, že vo vzťahu k súťažnému posúdeniu koncentrácie zistil úrad predovšetkým to, že medzi aktivitami účastníkov koncentrácie a ich ekonomickými skupinami nedochádza k horizontálnemu prekrytiu.

„Čo sa týka nehorizontálnych účinkov koncentrácie, úrad posudzoval dva okruhy. V prvom prípade ide o vertikálny vzťah, nakoľko spoločnosť SES pôsobí v oblasti komplexných dodávok elektrárenských, priemyselných a teplárenských parných kotlov a spoločnosti zo skupiny oznamovateľa pôsobia v oblasti výroby a veľkoobchodných dodávok elektriny a v oblasti teplárenstva. V SR je to spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., Bratislava z portfólia oznamovateľa, ktorá na území SR prevádzkuje tepelné elektrárne vo Vojanoch a v Novákoch, a teda môže byť odberateľom kotlov a s tým súvisiacich služieb, ktoré poskytuje skupina SES,“ dodala.

Podnikateľ EPI a ním kontrolované spoločnosti patria do ekonomickej skupiny kontrolovanej Danielom Křetinským, ktorá na území SR pôsobí najmä v oblasti energetického strojárenstva, výstavby elektrickej železničnej infraštruktúry, v oblasti výroby a predaja autobusov a trolejbusov, v oblasti energetiky (plynárenstvo a elektrina).

Nadobúdaná spoločnosť SES a jej dcérske spoločnosti boli pred koncentráciou kontrolované spoločnosťou SEGFIELD INVESTMENTS LIMITED, Cyprus, pričom podnikateľ EPI bol minoritným akcionárom SES (okrem tohto minoritného podielu nemal na území SR v tejto oblasti žiadne ďalšie aktivity).

Skupina SES podniká v oblasti projektovania, výroby a dodávok parných kotlov pre elektrárne, teplárne a spaľovne na spaľovanie uhlia, oleja, zemného plynu, biomasy a kombinácie týchto palív, ako aj v oblasti s tým súvisiacich služieb poradenstva, skúšobníctva, metrológie a kontroly kvality, pričom pôsobí na širšom území, ako je SR.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.