Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynu z východu prichádza menej

Hovorca SPP v stredu potvrdil, že spoločnosť zaznamenala „mierny pokles objemu dodávok zemného plynu na úrovni približne 10 %.“

„Dodávky pre všetkých zákazníkov SPP sú napriek tomu v plnej miere zabezpečené. Naša spoločnosť má takmer plné podzemné zásobníky a je pripravená garantovať kontinuálne dodávky plynu všetkým svojim zákazníkom,“ uviedol Peter Bednár.

Vo štvrtok ráno ale slovenský prepravca plynu informoval, že na kompresorovej stanici Veľké Kapušany nezaznamenal zníženie tlaku alebo potvrdených objemov plynu smerujúceho z východu do EÚ a neoznámil žiadne prerušenia na vstupoch ani výstupoch.

Zaznamenaný malý pokles dodávok plynu z Ruska potvrdilo aj ministerstvo hospodárstva, avšak v rámci normálneho kolísania. Vláda v stredu schválila správu o zabezpečení dodávok energií a riešenie prípadných núdzových stavov. Dodávka plynu pre potreby odberateľov v SR je podľa ministerstva zabezpečená na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov plynu. Najväčší dodávateľ plynu SPP má napríklad uzavretú diverzifikačnú zmluvu o dodatočných dodávkach plynu s E.ON Ruhrgas.

Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov obmedzenia exportu poprel. Firma vo svojom stanovisku uviedla, že dodávky prebiehajú pre všetkých zákazníkov „v súlade s aktuálne dostupnými zdrojmi pre export a pokračuje sa s jeho vtláčaním do podzemných zásobníkov na ruskom území“.

Ďalšie krajiny

Dorota Gajewska, hovorkyňa poľského koncernu PGNiG, informovala o tom, že v porovnaní s dohodou s ruským Gazpromom dostali v pondelok (8. 9.) z východu o 20 % menej plynu, v utorok (9. 9.) dokonca o 24 % menej plynu. Spoločnosť tiež dodala, že jej zákazníkov sa výpadok nijako nedotkne.

Podľa poľského prevádzkovateľa potrubia Gaz-system sa naplno využíva kapacita na cezhraničných bodoch s Nemeckom a Českou republikou. Ukrajinskému Naftogazu oznámil dvojdňové pozastavenie reverzných dodávok plynu v objeme 4 milióny metrov kubických cez stanicu Hermanowice až do piatku rána.

Aj hovorca spomínanej nemeckej spoločnosti E.ON priznal nepatrné znížené dodávky z Ruska s tým, že nejde o nič znepokojivé kvôli vysokým zásobám a dostatku plynu na trhu. Odmietol však špecifikovať percento zníženia dodávok.

Naopak prevádzkovatelia z Maďarska, Bosny, Srbska, Bulharska a Rumunska podľa Reuters žiadne narušenia dodávok nezaznamenali. Ani spoločnosť RWE v Českej republike podľa agentúry obmedzenie plynu do ČR nepozorovala. O dodávkach na normálnej úrovni do Rakúska informovala aj skupina OMV.

Gazprom má podľa kontraktov právo upravovať tok plynu na export. Fluktuácie, ku ktorým v stredu došlo, mali byť v rámci zmluvného rozmedzia. Príčin obmedzení zo strany Ruska môže byť viac. Môže ísť o reakciu na reverzné toky na Ukrajinu, ktoré krajiny EÚ postupne sprevádzkovali, Slovensko od 2. septembra. Ďalším dôvodom môžu byť nové sankcie, ktoré Rada EÚ v pondelok schválila voči Rusku pre jeho vojenskú účasť na vojne v Ukrajine.Diplomati EÚ sa však v stredu nedokázali dohodnúť na termíne ich implementácie a v rokovaniach budú pokračovať vo štvrtok.

Energia.sk, ČTK, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.