Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynovodom Gazela získa Česko prepojenie na Severný tok

Plynovodné potrubie Gazela prepojí Česko s ruským-nemeckým plynovodom Severný tok. Česká časť plynovodu sa začala stavať v októbri 2010. Práce na nemeckej strane sú už za polovicou. Ukladanie potrubia v Nemecku sa začalo minulý rok v auguste a ukončenie je naplánované na október 2011.

Nemecké hospodárstvo sa vyznačuje vysokou mierou závislosti na ruskom zemnom plyne. Plynovod Severný tok pre nich zabezpečí potrebnú stabilitu dodávok. V minulosti sa Berlín stal nepriamou obeťou výpadkov dodávok v dôsledku politických treníc medzi Bieloruskom a Ukrajinou.

Nemecko investuje do stavby 470 kilometrov dlhého plynovodu približne 1 miliardy eur. Náklady českej strany za 166 kilometrov dosiahnu asi 9,8 miliardy českých korún.

Plynovod umožní reverzný tok plynu

Česká časť plynovodu Gazela je v zásade tranzitným plynovodom. Väčšina zemného plynu totiž povedie späť na nemecké hranice a ďalej do Bavorska. Časť však zostane aj v českej sieti, na ktorú sa plynovod napojí na štyroch miestach.

Česko bude profitovať z príjmov vo forme tranzitných poplatkov.

Plynovod bude mať obojsmernú prevádzku. V prípade potreby sa tak môže tok suroviny obrátiť. Ročná kapacity plynovodu by mala byť 30 až 33 miliárd kubických metrov.

Gazela je v súčasnosti najväčším projektom firmy NET4GAZ, bývalý RWE Transgaz Net. Je súčasťou nemeckého koncernu RWE a prevádzkuje sieť tranzitných plynovodov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.