Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Archív SPP
24. júla 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynovodné prepojenie s Maďarskom čaká v septembri testovanie

Spoločnosť Eustream, prevádzkovateľ prepravnej siete na Slovensku, pokračuje v implementácii projektov, ktoré sú súčasťou severojužného plynárenského koridoru. Ten v budúcnosti umožní tranzit strategickej suroviny od Poľska až po Chorvátsko.

Slovensko-maďarský plynovod vo finále

Pokiaľ ide o prepojenie s Maďarskom, stavebné práce na slovenskej strane sú podľa Eustream ukončené. V súčasnosti sa čaká na finalizáciu výstavby zo strany maďarského partnera, spoločnosti MGT. Cieľom je začať spoločnú testovaciu prevádzku 1. septembra 2014. S nábehom na plný výkon plynovodu sa počíta v roku 2015. 

Slovensko-maďarský plynovod spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov bude mať dĺžku 110,7 km, z toho 92,1 km sa nachádza na území Maďarska a 18,6 km na slovenskom území.

EÚ podporila projekt sumou 30 miliónov eur. Celkové plánované investičné náklady prevyšujú sumu 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane približne 21 miliónov eur.

Prepojenie s Poľskom realitou v roku 2018

K prioritám EÚ patrí aj prepojenie plynárenských sústav medzi Poľskom a Slovenskom. V súčasnosti sa projekt nachádza vo fáze prípravných prác. Eustream sa v spolupráci s partnerskou spoločnosťou Gaz System chystá podať žiadosť v rámci fondu CEF (Connecting Europe Facility). Ako informoval hovorca slovenského prepravcu Vahram Chuguryan, v súčasnosti sa zabezpečuje dokumentácia potrebná na začatie výstavby. „Plynovod by mohol začať s komerčnou prevádzkou v roku 2018,“ doplnil. 

Reverz na Ukrajinu od prvého septembra

Skúšky reverzného chodu plynu na Ukrajinu prebehnú koncom augusta. Stavebné práce na plynovode Vojany pokračujú v súlade s memorandom o porozumení s ukrajinským partnerom Ukrtransgazom, ktoré sa podpísalo v apríli 2014. Slovenský prepravca začiatkom júla oznámil ukončenie procedúry Open Season. „Zmluvne zakúpené kapacity budú k dispozícii zákazníkom k 1. septembru 2014, testovanie plynovodu bude na konci augusta 2014,“ uzavrel Chuguryan.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.