Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
22. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynovod South Stream by mohol prechádzať cez Chorvátsko

Ruský energetický koncern Gazprom rokuje s chorvátskym podnikom Plinacro o zmene trasy plynovodu South Stream, ktorý by tak mohol prechádzať cez územie Chorvátska namiesto pôvodne plánovaného Maďarska. Ruskom podporovaný South Stream je konkurent európskeho plynovodu Nabucco, ktorý má obísť Ukrajinu a od roku 2015 dodávať na juh Európy 63 mld. kubických metrov plynu ročne. Konečné rozhodnutie o investícii za 15 mld. eur má padnúť v novembri. So začiatkom výstavby sa počíta v decembri. Chorvátsko a Rusko podpísali dohodu o spolupráci na projekte v roku 2010. „Je fakt, že intenzívne rokujeme, konečné rozhodnutie je ale na Gazprome,“ uviedla v utorok hovorkyňa chorvátskeho prevádzkovateľa plynovodov Plinacro. Konkrétny termín, do kedy by malo byť známe stanovisko Gazpromu, hovorkyňa neuviedla s tým, že to môže potrvať týždeň alebo aj do konca tohto roka.

Plynovod South Stream má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Budovať ho ide firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. V septembri 2011 Gazprom podpísal s talianskou energetickou spoločnosťou Eni, francúzskou EDF a nemeckou Wintershall dohodu o založení firmy South Stream Transport AG. Tá bude mať na starosti výstavbu podmorskej časti plynovodu. Podmorská časť plynovodu má byť dlhá 900 km a spoločne ju budú vlastniť a prevádzkovať Gazprom, Eni, EDF a Wintershall. Podiel talianskej Eni v založenej spoločnosti je 20 %, podiely francúzskej EDF a nemeckej Wintershall sú po 15 % a zvyšných 50 % patrí Gazpromu.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.