Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynovod Severný tok sa otvorí aj Francúzsku

Gazprom a GDF Suez podpísali dohodu (1. marec), ktorá formálne potvrdila účasť francúzskeho podniku na projekte plynovodu Severný tok. Výsledkom zapojenia Francúzska do projektu by malo byť dodávky 1,5 mld. kubických metrov zemného plynu pre krajinu od roku 2015.

Podľa memoranda sa GDF Suez stane spoluúčastníkom koncernu Nord Stream AG a získa majetkový podiel vo výške 9 %. Ak všetko pôjde podľa plánu, s výstavbou plynovodu, ktoré povedie popod Baltské more sa začne už o mesiac. „Vstupom našej spoločnosti do projektu Nord Stream v prvom rade zvýšime dodávky zemného plynu z Ruska. Cieľom tohto kroku je prispieť k bezpečnosti dodávok v Európe vrátane severnej Európy,“ vyjadril sa Gérard Mestrallet, riaditeľ GDF Suez.

Gazprom má v projektovom prevádzkovateľovi Nord Stream AG v súčasnosti 51 % podiel. Nemecké spoločnosti Wintershall Holding a E.ON Ruhrgas kontrolujú po 20 %  a zvyšný podiel 9 % patrí holandskej firme Gasunie. Problém ktorý podľa ruských médií nastal počas rokovaní s GDF je otázka, ako GDF získa svoj podiel. S najväčšou pravdepodobnosťou by mala francúzska firma odkúpiť od oboch nemeckých spoločností 4,5 % podiel.

Ruské ložisko zemného plynu Sthokman v Barentsovom mori, ktoré má zásobovať Severný tok zemným plynom má podľa odhadov rezervy vo výške 3,8 triliónov kubických metrov. Plynovod Severný tok bude dlhý 1220 km a po dostavbe  zabezpečí pre západnú Európu dodávky zemného plynu v objeme 55 mld. kubických metrov ročne. Projekt Severného toku pozostáva z dvoch potrubí pričom s výstavbou prvého sa začne už v Apríli. Prvý plyn má potrubím začať tiecť už koncom roka 2011.  Dokončenie druhého potrubia je naplánované na rok 2012.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.