Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico a Orban plynovod - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a slovenský premiér Robert Fico počas symbolického otvorenia prepojenia slovenskej a maďarskej siete plynovodov v maďarskej obci v obci Szada
15. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynovod s Maďarskom by mohol ožiť od roku 2022

Od svojho spustenia v roku 2015 bolo plynovodné prepojenie s Maďarskom väčšinou prázdne. Pretrvávajúci stav sa však už onedlho môže zmeniť. Vyplýva to z výsledkov nedávneho nezáväzného prieskumu prevádzkovateľov oboch sústav, firiem Eustream a Magyar Gáz Tranzit (MGT), po pevných prepravných kapacitách.

Dopyt po pevnej prepravnej kapacite HU/SK. Zdroj: Eustream/MGT

Dopyt účastníkov trhu po preprave z Maďarska na Slovensko od roku 2022 na ďalších 15 rokov prevýši úroveň 111 GWh denne. Keďže technická kapacita v tomto smere je dnes necelých 51 GWh plynu denne na prerušiteľnej báze, operátori musia do konca roka vyhodnotiť technické štúdie o možnej prírastkovej kapacite. So začiatkom komerčnej prepravy sa počíta od 1. októbra 2022.

Ukazovatele dopytu v smere zo Slovenska sa ustálili na úrovni mierne nad 119 GWh plynu denne, ukázal ďalej prieskum spoločností Eustream a MGT. Ďalší rozvoj kapacít nie je potrebný, súčasná kapacita dokáže predpokladaný záujem pokryť.

Dopyt po pevnej prepravnej kapacite SK/HU. Zdroj: Eustream/MGT

Napriek tomu, že nominácie shipperov sa slovensko-maďarskému plynovodu vyhýbali, samotná existencia prepojenia prispela k cenovej konvergencii plynu v regióne. Na nižšie veľkoobchodné ceny upozornila štúdia inštitútu REKK. Mirek Topolánek z Eustreamu na jarnej konferencii Eurogas v Bratislave uviedol, že hneď po spustení klesla ceny plynu v Maďarsku zhruba o štvrtinu.

Plynovod však nebol prázdny doslovne a udržuje sa v stave technickej spôsobilosti. Vlani v marci ním však na komerčnej báze pretieklo takmer 16 miliónov kubíkov plynu, ku ktorým sa v auguste pridalo ďalších 40 tisíc kubíkov plynu. Aktivitou oplýval aj pred niekoľkými týždňami, v októbri na výstupnom bode v Maďarsku. Išlo však len o bežnú údržbu a tzv. ježkovanie.

Plynovodné prepojenie s Maďarskom má dĺžku približne 113 kilometrov. Na území Slovenska sa pritom nachádza len zhruba 19 kilometrov. Potrubie spája vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na strane SR a medzi maďarskou obcou Vecsés, ktorá sa nachádza na predmestí Budapešti.

Prepojenie plynárenských sietí si vyžiadalo investíciu vyše 160 miliónov eur. Náklady na strane Eustreamu dosiahli 21 miliónov eur. Európska komisia podporila výstavbu sumou 30 miliónov eur prostredníctvom programu EEPR.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.