Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: Jens Buettner/dpa via AP
30. decembra 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynovod Nord Stream 2 môže pomôcť znížiť ceny energií, tvrdí Putin

Plynovod, proti ktorému vystupujú Ukrajina, Poľsko a Spojené štáty, momentálne čaká na odobrenie od regulačných orgánov v Nemecku a Európskej únii. Rozhodnutie pravdepodobne nepadne skôr ako v druhej polovici budúceho roka.

Prvé z jeho dvoch potrubí bolo naplnené plynom v októbri a ruská štátom kontrolovaná plynárenská spoločnosť Gazprom v stredu oznámila, že dokončila i naplnenie druhého, aby bol plynovod plne pripravený na prevádzku.

Putin poukázal na rastúce ceny energií v Európe a dodal, že Nord Stream 2 by mohol pomôcť rýchlo stabilizovať trhy. „Táto nová dodatočná trasa určite pomôže stabilizovať ceny na európskych trhoch. Nepochybne by to ovplyvnilo ceny a spotrebitelia v krajinách, ktoré používajú ruský plyn, to okamžite pocítia,“ povedal Putin na stretnutí s predstaviteľmi odvetvia energetiky.

Nord Stream 2 vlastní ruský plynárenský gigant Gazprom, pričom do projektu investovalo aj niekoľko európskych firiem. Plynovod prechádza cez Baltské more a obchádza spomenuté územia Poľska a Ukrajiny. Gazprom argumentuje, že by umožnil spoľahlivejšie dlhodobé dodávky a pomohol by ušetriť miliardy na tranzitných poplatkoch platených Poľsku a Ukrajine.

Plynárenský gigant tiež tvrdí, že plynovod je súčasťou cieľa v podobe dlhodobého dodávania cenovo dostupnej energie do Európy, ktorá je silne závislá od dovozu zemného plynu. Kritici plynovodu však tvrdia, že to zvyšuje závislosť Európy od Ruska, stavia proti sebe členské štáty EÚ a pripravuje Ukrajinu o kľúčovú finančnú podporu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.