Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
27. júna 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynovod Nabucco plyn z Azerbajdžanu prepravovať nebude

Konzorcium pre ťažbu plynu na azerbajdžanskom poli Šach Deniz si projekt Nabucco pre transport plynu do Európy nevybralo, uviedla OMV. Neinformovala ale či konzorcium Šach Deniz dalo prednosť konkurenčnej skupine. TAP sa k tomu pre agentúru Reuters odmietla vyjadriť.

Skupina pre ťažbu v Azerbajdžane tvorená britskou BP, nórskou spoločnosťou Statoil, azerbajdžanským štátnym podnikom SOCAR a francúzskym Totalom sa mala do konca júna rozhodnúť, ktorému z dvoch plynovodov dá prednosť. Konzorcium chce vyvážať od začiatku roka 2019 plyn z veľkého azerbajdžanského poľa Šach Deniz plynovodom Transanatolian Pipeline (TANAP) na hranice Turecka a Bulhraska, kde sa má napojiť plynovod ďalej na západ.

História projektu

Prípravy na výstavbu plynovodu Nabucco začali už v roku 2002 v rámci snahy Európskej únie o zníženie závislosti na dovoze ruského plynu. Aktuálne Nabucco West je už len zmenšenou verziou pôvodného projektu. Ten počítal s prepravou oveľa väčších objemov než tých, ktoré bude dodávať Šach Deniz. Jeho plynovod TANAP bude nechávať v Turecku ročne šesť miliárd kubíkov a do Európy bude predávať 10 miliárd metrov kubických zemného plynu, čo je zhruba ročná spotreba Poľska.

Akcionármi projektu Nabucco sú popri OMV maďarský MOL, turecký Botas, rumunský Transgat a bulharský BEH. Plynovod mal prepravovať surovinu z Bulharska do Rakúska. OMV informovala, že bude teraz hľadať iné možnosti, ako zabezpečiť dodatočné dodávky plynu do Európy.

Projekt TAP predpokladá výstavbu potrubia cez severné Grécko, Albánsko a pod hladinou mora do južného Talianska. Riadi ho konzorcium nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas, nórskej Statoil a švajčiarskej skupiny Axpo.

Konkurenčný „južný tok“

Prepravca azerbajdžanského plynu do Európy bude musieť konkurovať plynovodu South Stream, v ktorom bude prúdiť plyn z Ruska cez Čierne more a Balkán do severovýchodného Talianska. Ten má začať fungovať už v roku 2015 a na plnú kapacitu asi 63 miliárd metov kubických by mal nabehnúť už v roku 2018.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.