Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. augusta 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Plynové elektrárne odstaví i Litva

Vypínanie plynových elektrární oznámil najväčší litovský výrobca elektriny, spoločnosť Lietuvos Energijos Gamyba (LEG), vo zverejnenej obchodnej stratégii pre obdobie 2014 – 2020. Do konca roka 2014 by mali byť odstavené bloky 2×150 MWe, v roku 2015 ďalšie 2×300 MWe.

Po roku 2016 ostane v prevádzke iba jediný paroplynový cyklus s výkonom 455 MWe a v zálohe bude k dispozícii 2×300 MWe na báze plynu.

Oznámenie prichádza v čase, kedy je Litva z viac ako 60 % odkázaná na dovoz elektriny z okolitých krajín. Súčasne však ide podľa vyjadrení LEG o optimalizáciu, ktorú firma môže realizovať aj vďaka posilneným cezhraničným kapacitám na prenos (v prípade Litvy najmä dovoz) elektriny z Poľska a Švédska.

Podľa údajov ENTSO-E, za prvých päť mesiacov tohto roka sa v zdrojoch na území Litvy vyrobilo spolu 3,114 TWh elektriny, celkovo sa v krajine však spotrebovalo 8,998 TWh.

Dôvodom pre výraznú závislosť krajiny na dovoze elektriny je okrem iného i klesajúca výroba elektriny na báze zemného plynu. Pre ilustráciu, mesačný objem výroby elektriny v paroplynových cykloch klesol za prvých 5 mesiacov tohto roka o takmer 40 %.

Krajina v roku 2013 disponovala celkovým inštalovaným výkonom 4,18 GWe, z toho podiel elektrární spaľujúcich fosílne palivá tvoril 62,6 %. Napriek tomu, že medzi tepelnými elektrárňami tvoria technológie na báze zemného plynu až 80 % inštalovaného výkonu, z plynu dnes pochádza len tretina tamojšej produkcie „fosílnej“ elektriny.

Litva dováža zemný plyn z Ruska, od roku 2015 však plánuje časť spotreby pokrývať i dovozom skvapalneného LNG.

Viac informácií: LEG Business Strategy 2014-2020

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.