Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
José M. Barroso
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Europaportalen.se (licencia Creative Commons)
14. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynová kríza nehrozí. Janukovič to sľúbil Barrosovi

EÚ pomôže pri procese modernizácie plynovodných potrubí na Ukrajine. Dohodli sa na tom José Manuel Barroso a Viktor Janukovič na stretnutí v Bruseli. Janukovič zároveň prisľúbil stabilitu dodávok plynu do Európy. Až 80 % dodávok ruského plynu do európskych krajín tečie cez Ukrajinu, uvádza Bloomberg.

Janukovič vylúčil možnosť opakovania zimnej plynovej krízy z januári 2009. V dôsledku rusko-ukrajinského sporu zostalo 20 európskych štátov bez dodávok ruského plynu na takmer dva týždne.

„Ukrajina má dnes povinnosť plniť si svoje záväzky voči EÚ, Rusku ako tranzitnej krajine pokiaľ ide o spoľahlivosť a stabilitu práce plynovodnej prepravnej siete. Toto je záväzok, ktorý sa vždy budeme snažiť splniť,“ vyhlásil ukrajinský prezident.

Kyjev podpísal s EÚ dohodu o modernizácii zastaraných plynovodných potrubí, pokračuje Bloomberg. Ukrajina v minulosti hľadala partnera v susednom Rusku. K dohode napokon nedošlo. Ruský Gazprom si ako podmienku svojej účasti v projekte stanovil zlúčenie s ukrajinským monopolom Naftogaz.

Jankovič v Bruseli zároveň oznámil návrh na vznik medzinárodného konzorcia. Prevádzkovalo by plynovodný systém Ukrajiny a jeho členmi by boli Ukrajina, Rusko a EÚ, dopĺňa RIA Novosti.

Plynovodný systém Ukrajiny „napumpuje“ do Európy 141 mld. kubických metrov zemného plynu ročne. Dĺžku dosahuje viac než 37 tis. kilometrov. Systém zahŕňa 71 čerpacích staníc a 13 podzemných zásobníkov so skladovacou kapacitou 32 mld. kubických metrov, uzatvára RIA Novosti. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.