Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Plynomery v turkménskych domácnostiach majú obmedziť spotrebu

V turkménskych domácnostiach budú namontované plynomery. Vláda očakáva, že jej rozhodnutie bude motivovať Turkménov, aby plyn spotrebúvali hospodárnejšie.

Vládne rozhodnutie je ďalším signálom, že prezidentov autoritatívny režim pokladá dotovanú cenu zemného plynu za veľkú príťaž pre národnú ekonomiku. Súčasne naznačuje, že sa v jej hospodárskej politike zvyšuje význam ziskového exportu komodity.

Turkménsko má štvrté najväčšie zásoby zemného plynu na svete.

Vláda vlani informovala, že subvencovanie cien vody plynu a elektriny predstavuje veľkú záťaž pre štátny rozpočet. V októbri na konferencii, na ktorej sa zúčastnil aj prezident Berdymuhamedov, jeden účastník uviedol, že bezplatný plyn pre domácnosti stojí štát ročne 5 miliárd USD (3,68 miliardy eur).

Prezident cez víkend povedal, že poplatok za plyn nebude vysoký a výrazne nezaťaží rozpočet ani jednej domácnosti.

Turkménsko ešte v septembri minulého roku podpísalo novú dohodu o raste exportu zemného plynu do Číny. Z tohtoročných 25 miliárd kubických metrov ho majú Turkméni zvýšiť do roku 2020 na 65 miliárd kubických metrov.

(1 EUR = 1,3584 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.