Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Naftogaz poslal Gazpromu ďalších 20 mil. USD ako preddavok na dodávky plynu

„Naftogaz poslal ďalšiu preddavkovú platbu vo výške 20 miliónov USD. Dnes sme peniaze dostali na náš účet,“ oznámil v sobotu (18.4.) hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Je to celkovo tretia preddavková platba zo strany Naftogazu tento mesiac. Prvú čiastku zaplatila ukrajinská spoločnosť 2. apríla, keď Gazpromu poslala 30 miliónov USD. Druhú platbu vo výške 20 miliónov USD odoslala 9. apríla.

Preddavkové platby na dodávky plynu sú jednou z podmienok takzvaného zimného balíka. Na tom sa Ukrajina, Rusko a Európska únia dohodli koncom októbra minulého roka po takmer pol roka trvajúcej odstávke dodávok ruského plynu pre Ukrajinu. Dôvodom bolo podľa Ruska nesplácanie dlhov. Balík stanovoval podmienky a cenu za dodávky plynu v zimnom období (do konca marca).

Tesne pred začiatkom 2. štvrťroka tohto roka, ktorý už zimný balík nepokrýval, Rusko rozhodlo, že predĺži zľavu z ceny plynu pre Ukrajinu v hodnote 100 USD za 1000 kubických metrov (m3) do konca júna. Zároveň sa Gazprom a Naftogaz dohodli na novej cene na 2. kvartál, a to vo výške 248 USD za 1000 m3. To je približne o 25 % menej, než platila Ukrajina Rusku v 1. štvrťroku tohto roka.

(1 EUR = 1,0814 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.