Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovy horak. Foto: Flickr.com/D.H.Parks (licencia Creative Commons)
13. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynári zvažujú, ako budú ďalej pokračovať voči ÚRSO

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) uvažuje nad ďalšími krokmi na ochranu svojich práv. Plynárom sa totiž nepozdáva rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ktorý znížil maximálne ceny zemného plynu pre slovenské domácnosti v priemere o 5,24 %, a ktoré potvrdila v odvolacom konaní aj Rada pre reguláciu. „V zákonnej lehote rozhodneme o využití zákonných prostriedkov, ktoré máme k dispozícii na ochranu svojich práv,“ uviedol hovorca SPP Peter Bednár potom, čo im regulačný úrad doručil svoje rozhodnutie o znížení cien plynu.

Domácnosti budú mať lacnejší plyn od pondelka 12. marca, teda hneď od doručenia rozhodnutia. „Skutočnosť, že rozhodnutie Rady pre reguláciu nám ukladá povinnosť uplatňovať nové ceny za dodávku plynu pre domácnosti už odo dňa jeho doručenia, znemožňuje nám to informovať svojich zákazníkov o zmene cien za dodávku plynu 30 dní vopred tak, ako to predpokladá zákon o energetike,“ dodal Bednár s tým, že mesačné preddavky sa pre zákazníkov nebudú automaticky meniť. „Vyúčtovacie faktúry budú zasielané až po ukončení riadneho vyúčtovacieho obdobia, to jest pri ročnej fakturácii,“ konštatoval Bednár.

Regulačný úrad začal nové cenové konanie o cene plynu pre domácnosti koncom januára z vlastného podnetu. Ako uviedol šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, hlavným dôvodom zníženia ceny plynu bol podpísaný dodatok k dlhodobej zmluve medzi Slovenským plynárenskom priemyslom a ruskou firmou Gazprom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu.

Plynári s krokmi regulátora nesúhlasia, nevidia žiadny dôvod na zníženie ceny plynu pre domácnosti. SPP tvrdí, že v tomto regulovanom segmente očakávajú pre dlhodobé rozhodnutia regulačného úradu stratu. Ako uviedol v polovici februára v rozhovore pre agentúru SITA predseda predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski, za obdobie rokov 2008 až 2011 dosiahla táto strata 200 mil. eur.

Podľa SPP dodatok k zmluve so spoločnosťou Gazprom, ktorým regulátor odôvodnil svoju snahu znížiť ceny plynu, nevytvára žiadny priestor na zníženie regulovaných cien pre domácnosti. Podľa nich dodatok k zmluve len zmierňuje, avšak nerieši straty v segmente domácností. „Spoločnosť kvôli rozhodnutiu Rady pre reguláciu očakáva pre tento rok stratu v regulovanom segmente domácností vo výške niekoľkých desiatok miliónov eur.,“ konštatoval Bednár.

Cena plynu sa pre domácnosti naposledy zvýšila začiatkom tohto roka, a to v priemere o 5,53 %.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.