Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
spp-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Slovenský plynárenský priemysel - exteriér. Foto: TASR/Michal Svítok
17. júla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynári: Tretí balík je doposiaľ najväčšia legislatívna zmena

„Implementácia tzv. tretieho balíka predstavuje zrejme najväčšiu zmenu v našej národnej legislatíve v oblasti energetiky od vstupu Slovenska do EÚ,“ konštatuje Henrich Krejčí, vedúci útvaru energetického práva, regulácie a verejných záležitostí SPP, v rozhovore pre slovenský EurActiv. Dopĺňa, že SPP sa na tretí balík systematicky pripravuje od roku 2010, posledným potrebným krokom je len prevedenie aktív prepravnej siete z materskej firmy na spoločnosť Eustream.

Krejčí v rozhovore poukázal na časovú tieseň, pokiaľ ide o možnosť pripomienkovať predovšetkým návrh zákona o regulácii. „Toto nepovažujeme za šťastné, keďže navrhovaná legislatíva obsahuje z nášho pohľadu niekoľko nejasných ustanovení. Ide napríklad o nedostatočne a vágne zadefinované pojmy ako energetická chudoba, príliš široké vymedzenie kategórie zraniteľných odberateľov, či inštitút mimoriadnej regulácie,“ spresnil.

Zásadným rozdielom medzi súčasným návrhom regulačného zákona a tým, ktorý predstavila vláda Ivety Radičovej, je prednastavený model budúceho fungovania prepravnej siete. Zatiaľ čo na konci minulého roka sa počítalo s modelom ITO, teda vytvorením nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete, „návrh novely zákona o energetike zavádza úplné oddelenie vlastníctva dodávateľských a prepravných činností (tzv. ownership unbundling) ako východiskový model pre splnenie podmienok tzv. tretieho energetického balíčka“. Krejčí doplnil, že vlastnícke oddelenie by oslabilo pozíciu Slovenska na plynárenskej mape Európy.

Súčasným návrhom energetických zákonov chýba podľa experta „komplexný pohľad na to, ako riešiť reguláciu resp. ďalšie otváranie trhu pre nových hráčov z dlhodobého hľadiska“. Z tohto pohľadu mu chýba i stanovenie výhľadu pre upustenie od cenovej regulácie. Návrhu zákona o regulácii Krejčí tiež vyčíta definíciu energetickej chudoby, ktorá nie je jednoznačná a je možné interpretovať ju pomerne široko.

„Aktuálny celkový trhový podiel SPP je približne na úrovni 70 %, zákazníci bežne menia svojich dodávateľov, majú možnosť vybrať si z rôznych produktov. Je preto ťažké pochopiť, čo viedlo predkladateľa k tomu, aby navrhol opätovné zavedenie regulácie v segmente, v ktorom prebieha hospodárska súťaž štandardným spôsobom,“ uzavrel pre EurActiv.sk Krejčí.

Úplné znenie rozhovoru nájdete na portáli EurActiv.sk.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.