Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spp distribucia zvolen.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
21. apríla 2020 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynári plánujú nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam odpustiť platby za distribúciu plynu

O tomto opatrení rokujú plynári s ministerstvom hospodárstva. „Tento segment je z ekonomického hľadiska najviac dotknutý, či už z hľadiska dodatočných nákladov na mzdy a pohotovosti, alebo potreby nákladných ochranných pomôcok, pričom príjmy nebudú výrazne stúpať. Nad rámec už avizovaných opatrení sme preto navrhli smerovať nenávratnú pomoc do segmentov, ktoré v súčasnej situácii vnímame ako kľúčové a pomoc urgentne potrebujú,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga.

Rokovania plynárov

Distribučka rokuje s rezortom hospodárstva aj o už avizovaných opatreniach týkajúcich sa energetikov. Plynári navrhujú upustiť od fakturovania za prekročenie rezervovaných kapacít sietí a sústav.

Toto je opatrenie, ktoré pomôže tým odberateľom plynu, ktorí sú pre realizáciu aktuálnych opatrení v oblasti bezpečnosti a ekonomiky kľúčoví a aktuálne produkujú nad rámec plánu. Ide napríklad o producentov v oblastiach potravinárstva či poľnohospodárstva (vykurovanie skleníkov), liehovarníctva (transformácia na výrobu dezinfekčných prostriedkov), obchody s potravinami, výrobcov papierových a hygienických pomôcok a iné v aktuálnej situácii výrazne viac využívané segmenty,“ dodal Vanga.

Upustenie od sankcií

Spoločnosť SPP-distribúcia taktiež navrhuje ministerstvu upustiť od sankcií za vyvažovanie sietí a sústav. „Chápeme, že obchodníci nedokážu presne predikovať správanie sa ich portfólia, preto navrhujeme upustiť od sankcií, ktoré za normálnych okolnosti zabraňujú špekuláciám a nedostatkom energie u dodávateľa,“ spresnil Vanga.

Ministerstvo hospodárstva už avizovalo, že by chcelo počas šíriaceho sa koronavírusu zakázať odpájanie odberateľov energií. Plynári v tejto otázke navrhujú prechod na podobný model, na aký prechádza bankový sektor.

Pokiaľ by teda malo dôjsť k dohode o neodpájaní, mali by byť tieto záväzky plne zabezpečené zárukou budúceho splatenia. Tak ako sa to udialo v bankovom sektore, to jest úvery sú zabezpečené nehnuteľnosťami, lízingy vozidlami a podobne. V aktuálnej situácii sú najefektívnejšie iba rýchle opatrenia, a tie dokážeme aj operatívne implementovať,“ konštatoval Vanga.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.