Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
budova SPP - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber
13. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynári chcú stihnúť unbundling načas

Vrcholový manažment Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), ktorý z väčšej časti tvoria nominanti zahraničných akcionárov, chce stihnúť právne odčlenenie svojej dcérskej spoločnosti Eustream, a.s. v stanovenom termíne, teda do marca tohto roka. Odčlenenie firmy Eustream, ktorá prevádzkuje tranzitnú infraštruktúru, vyplýva z tretieho energetického liberalizačného balíčka. Podľa predsedu predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Jeana-Jacquesa Ciazynskeho, spoločnosť to musí urobiť aj napriek tomu, že slovenský parlament stále neschválil implementáciu liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy.

Ciazynski: Konáme bez ohľadu na dianie v parlamente

„Naštartovali sme všetky potrebné procesy v našej firme. Bez ohľadu na to, ako bude vyzerať legislatíva, ktorú schváli slovenský parlament, platí, že SPP nemôže byť vlastníkom tranzitnej infraštruktúry. Jednoducho prevod aktív musí prebehnúť. Z toho dôvodu my sa musíme usilovať, aby sme všetky kroky urobili včas,“ povedal Ciazynski. Podľa neho účtovná operácia nie je závislá od rozhodnutia parlamentu. „Je to výslovne na rozhodnutí valného zhromaždenia. Tento krok musí prebehnúť bez ohľadu na to, čo sa udeje v parlamente. Zasadzujeme sa za to, aby sa ten krok urobil čo najskôr,“ zdôraznil Ciazynski.

Na valnom zhromaždení spoločnosti SPP však musí za odčlenenie firmy Eustream do svojej matky zahlasovať aj majoritný akcionár, ktorým je štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR (FNM). A tu môže nastať problém. Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ako vykonávateľ akcionárskych práv v SPP už totiž avizovalo, že nezahlasuje za odčlenenie firmy Eustream, keďže parlament neschválil novely energetických firiem, vďaka ktorým sa mal implementovať liberalizačný balíček. „MH svojimi pokynmi na hlasovanie na valnom zhromaždení SPP už dvakrát v posledných mesiacoch preukázateľné rozhodlo o neschválení prevodu aktív tranzitného plynovodu z SPP na spoločnosť Eustream. Do volieb, respektíve do schválenia tretieho energetického balíčka nepodporujeme a nepodporíme prevod aktív tranzitného plynovodu,“ vyhlásilo ministerstvo s tým, že nevidí dôvod na zmenu tohto svojho negatívneho postoja.

Forma unbundlingu na Slovensku

Oddelenie výroby a dodávky plynu od prepravnej siete navrhovalo ministerstvo hospodárstva v novele zákona o energetike zriadením nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete ITO (Independent Transmission Operation). Poslanci NR SR však energetické novely neposunuli do tretieho čítania. Implementácia tretieho energetického balíčka, ktorú malo Slovensko vykonať do marca minulého roka, tak už počká na novú vládu, ktorá vznikne po marcových predčasných parlamentných voľbách.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.