Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynárenským odborárom sa nepáči nový akcionár v SPP

Plynárenským odborárom prekáža nový akcionár v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Ako uviedol pre agentúru SITA predseda plynárenského odborového zväzu Peter Kováč, po vstupe českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) nastala devastácia plynárenského odvetvia na Slovensku. „Naša vláda spolu s novým akcionárom vykonávajú túto devastáciu úplne dôsledne,“ zdôraznil Kováč.

Odborárom sa konkrétne nepáči, že SPP vyplatí tento rok akcionárom (51 % vlastní štát, 49 % EPH) dividendy zhruba 800 miliónov eur, pričom celkový zisk je necelých 400 miliónov eur. „To znamená, že tých ďalších 400 miliónov eur sa berie na dlh. A kto ten dlh bude nakoniec splácať? Alebo to skončí tak, že celé SPP skončí v rukách veriteľov, čo je najpravdepodobnejší vývoj,“ dodal Kováč. Odborárom sa nepáči ani plánované prevzatie 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP. „Prečo ide štát kupovať tú časť, ktorá je v dlhoch?,“ nechápavo doplnil Kováč.

Podľa odborárov sa po vstupe nového akcionára znížili aj sociálne štandardy pre zamestnancov. „Systémy odstupného za éry, kedy v predstavenstvách boli Nemci a Francúzi, boli slušné. No teraz sme sa dostali na úroveň spoločnosti, ktorá zápolí s výsledkami, pritom výsledky tej firmy sú vynikajúce. Ale akonáhle vám príde do firmy finančný žralok, tak to tak funguje,“ povedal Kováč.

Plynárenskí odborári už aj chystajú túto sobotu protestné zhromaždenie s názvom „Proti devastácii slovenského plynárenstva a zhoršovaniu sociálnych podmienok zamestnancov“. „Cieľom zhromaždenia je upozorniť na zhoršujúcu sa ekonomickú a personálnu situáciu i perspektívu ďalšej dlhodobej prosperity plynárenského odvetvia po vstupe nového akcionára. My nechceme mlčať, chceme niečo v tom podniknúť,“ uzavrel Kováč.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Predávajúci boli francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká E.ON Ruhrgas. Následne sa vláda dohodla s EPH o prevzatí 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP, nakoľko chce kontrolovať cenotvorbu najväčšieho dodávateľa plynu. V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude kontrolovať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.