Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plyn z Izraela by mal do roku 2020 prúdiť do Turecka

Konzorcium teraz pracuje na plánoch vývozu z Leviathanu. Plynovod do Turecka s dĺžkou 500 kilometrov by mal byť hotový do konca roku 2020, povedal novinárom Yossi Abu, šéf firiem Delek Drilling a Avner Oil, ktoré patria do izraelského konglomerátu Delek Group. Ten má cez tieto firmy v Leviathane podiel cez 45 %, necelých 40 % vlastní americká Noble Energy a zvyšných 15 % má izraelská Ratio Oil.

Pole Leviathan, ktoré patrí medzi jedno z najväčších plynových ložísk nájdených vo svete v poslednom desaťročí, sa nachádza pri izraelskom pobreží Stredozemného mora. Obsahuje odhadom 622 miliárd kubických metrov plynu a hrá kľúčový rolu vo vládnych plánoch energetickej samostatnosti a získaní nového zdroja príjmov.

Abu povedal, že ako o ďalších exportných destináciách diskutuje konzorcium pre Leviathan o Egypte a Európe. Hovorí sa aj o možnosti vyvážať plyn na palestínske územia, najmä pre elektrárne v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu.

Delek a Noble sú tiež partnermi v susednom menšom ložisku Tamar, kde sa začalo ťažiť v roku 2013. Skupina uzavrela dohodu o vývoze plynu z tohto poľa s dvoma jordánskymi firmami a napriek počiatočnému odporu v Jordánsku tam plyn začal tiecť začiatkom tohto roka, citovala Abua agentúra Reuters.

Izrael bol do spustenia ťažby na poli Tamar závislý na dovoze plynu. Plyn z oboch nálezísk má krajine pomôcť uspokojiť na niekoľko desaťročí domáci dopyt a môže z neho urobiť i významného regionálneho vývozcu plynu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.