Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Česku sa už pripravujú na prepravu plynu z nového Nord Streamu na juh

„Cieľom technických štúdií je určiť úroveň kapacity pre existujúce alebo nové body v sústave a určiť nevyhnutné opatrenia v rámci rozvoja. Spracovanie obyčajne trvá niekoľko mesiacov. Nie sme ale v priamom kontakte s konzorciom Nord Stream II,“ uviedla hovorkyňa Net4Gas Zuzana Kučerová.

Čísla zodpovedajú štúdii, ktorú spracovali prepravcovia plynu v Nemecku, ako aj zámerom samotného konzorcia, ktoré chce nové potrubie na dne Baltského mora vybudovať. Spolok, do ktorého patria ruský Gazprom, koncerny E.ON a Wintershall, Shell, OMV a Engie, chce tretinu plynu z nových trubiek Nord Streamu posielať do Holandska. Dve tretiny by potom mali tiecť do rakúskeho Baumgartenu. Tam by sa plyn mal dostať cez Česko.

Na hranice s Českom by mal ruský plyn dopraviť nový plynovod Eugal, vyhlásil Ludger Hümbs, manažér Gascade, ktorá prevádzkuje nemecké plynovody. Ak výstavba projektu Nord Stream II začne podľa predstáv konzorcia v roku 2018, Net4Gas sa bude musieť pomerne rýchlo rozhodnúť ako plyn do Rakúska ďalej dopraví. Plánované prepojenie medzi Břeclavou a Baumgartenom nemá dostatočnú kapacitu. Variantom je posilnenie trubiek na Slovensko, kam plyn pre Rakúsko dovedú plynovody Eustreamu, v ktorom 49 % akcií drží Energetický a průmyslový holding.

Konzorcium si zatiaľ nepripúšťa, že by mu Brusel mal stavbu projektu Nord Stream II zablokovať. Nemecký výrobca Europipe už údajne dostal 40 % celkovej hodnoty objednávky. Plynovod by mal stáť 8,4 až 9 miliárd eur. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič ale nedávno vyhlásil, že projekt zhorší energetickú bezpečnosť Európskej únie.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.