Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina podpísala dohodu o nákupe ruského plynu v 2. kvartáli

Na rozdiel od ceny, ktorá je približne o 25 % nižšia, než cena, ktorú ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz platila ruskému plynárenskému koncernu Gazprom v 1. štvrťroku, sa ostatné podmienky dohodnuté v rámci takzvaného zimného balíka z októbra 2014 nemenia, dodalo ministerstvo. V 1. kvartáli platila Ukrajina Rusku za dodávky plynu 329 USD/1000 m3.

Ako v tejto súvislosti uviedol ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn, dohoda predstavuje ekonomicky rozumnú trhovú cenu, ktorá je nižšia aj v porovnaní s cenou za reverzné dodávky plynu z Európskej únie. Dočasná dohoda podľa neho síce pokrýva len 2. kvartál, no umožní Ukrajine začať šetriť surovinu na jesenné a zimné obdobie a zároveň položiť základy pre budúcu dohodu. O podmienkach dlhodobejšieho kontraktu by sa malo diskutovať tento mesiac v Berlíne.

Generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller uviedol, že popri novej cene plynu tiež zmluva upravuje podmienky predplatného za plyn, postup objednávania a dodávania plynu, denné množstvo plynu (0-114 miliónov metrov kubických za deň), ako aj overenie vzájomného vysporiadania a použitia plynu, ktorý bol zaplatený, ale nebol vyčerpaný spoločnosťou Naftogaz v predchádzajúcom období.

„Gazprom nebude požadovať pokuty za klauzulu „take or pay” za dodávky zemného plynu v druhom štvrťroku roka 2015,“ dodal Miller s tým, že podpis zmluvy nemá vplyv na právne postavenie oboch strán pre Štokholmskú arbitráž.

TASR 2015, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.