Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Ukrajina kúpi tento rok od Ruska 1 miliardu m3 plynu a rokuje s Maďarskom

Dodal, že Ukrajina rokuje aj o obnovení tzv. reverzného toku plynu z Maďarska v nadchádzajúcich mesiacoch.

„Plánujeme kúpiť približne 1 miliardu m3 plynu od Ruska do konca roka,“ povedal Koboljev novinárom.

„Dúfame, že sa dodávky plynu z Maďarska obnovia v decembri alebo v januári. Rokujeme s maďarskými partnermi,“ spresnil.

Ukrajina pred približne 10 dňami naznačila, že vďaka miernej zime možno odloží požadovanú platbu vopred za novembrové dodávky ruského plynu, čo by znamenalo, že tento mesiac nekúpi od Ruska žiadny plyn. Dôvodom je tohoročná mierna zima.

Z údajov ukrajinskej distribučnej firmy Ukrtransgaz totiž vyplýva, že spotreba plynu aj čerpanie zo zásobníkov od začiatku novembra klesajú. Konkrétne, 9. novembra dosiahla denná spotreba 70,3 milióna m3 plynu, čo je o 27 % menej ako 1. novembra.

Podľa dohody z konca októbra, ktorú pomohli sprostredkovať predstavitelia Európskej únie (EÚ), má Kyjev uhradiť ešte tento rok ruskému energetickému koncernu Gazprom časť dlhu za predchádzajúce dodávky plynu vo výške 3,1 miliardy USD (2,5 miliardy EUR). Prvú splátku (1,45 miliardy USD) už zrealizoval začiatkom novembra, zvyšok má splatiť do konca roka.

Rusko sa zase zaviazalo, že obnoví export plynu na Ukrajinu. Ale trvá na tom, aby vláda v Kyjeve zaplatila vopred 760 miliónov USD za 2 miliardy m3 plynu, ktoré má energetický gigant Gazprom vyviezť na Ukrajinu tento mesiac.

Maďarsko, ktoré spolu so Slovenskom pomáhali Ukrajine prežiť energetickú blokádu Ruska, medzitým v septembri zastavilo dodávky plynu Kyjevu. Budapešť to odôvodnila plnením zásobníkov na zimu. Ale tvrdí, že po ich naplnení je z technického hľadiska možné tok plynu smerom na východ znova obnoviť, ak o to Kyjev požiada.

(1 EUR = 1,2422 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.