Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Tusk sa v liste Junckerovi postavil proti plynovodu Severný prúd 2

Plynovod cez Baltické more by mal vzniknúť navyše k už existujúcej vetve plynovodu Severný prúd 1 (Nord Stream 1) a od roku 2019 umožniť zvýšenie dodávok ruského plynu do západnej Európy. Proti plynovodu sa postavili predovšetkým východoeurópske krajiny. Jedným z ich argumentov je, že to ešte zvýši závislosť Európy od Ruska. Severný prúd 2 navyše obíde Ukrajinu, ktorá je dôležitou transportnou krajinou pre ruský plyn.

Tusk sa podľa informácií portálu Politico v liste Junckerovi otvorene postavil proti projektu. Severný prúd 2 nie je podľa Tuska v súlade s európskymi záujmami a ponecháva Ukrajinu na milosť Rusku. Detaily z listu však nie sú známe.

Hovorca EK zdôraznil, že Juncker už minulý rok potvrdil, že Severný prúd 2 musí splniť všetky pravidlá EÚ. Aktuálne sa pracuje na právnom rámci, ktorý dostanú členské štáty EÚ na schválenie. Hovorca však neuviedol žiaden časový harmonogram.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.